Spółka Lotos Lab podpisała umowę na zakup specjalistycznej instalacji do badania katalizatorów i procesów katalitycznych, podała Grupa Lotos. Wykona ją francuska firma Vinci Technologies. To tzw. pilot plant, czyli instalacja pilotowa, określana również jako prototyp instalacji produkcyjnej. Umożliwi ona symulowanie procesów technologicznych zachodzących w skali przemysłowej.
„Pomyślna realizacja projektu stanowi dla nas zarówno szansę znaczącego rozwoju technologicznego, jak i obfituje w wartości typowo biznesowe, takie jak wzrost przychodów. Jestem przekonany, że docelowo umocni ona także relacje z kluczowymi klientami oraz otworzy możliwość wejścia rafinerii w Gdańsku oraz Lotos Lab w nowe obszary międzynarodowej działalności badawczo-rozwojowej w tym zakresie” – powiedział wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Jarosław Wróbel, cytowany w komunikacie.
Realizowane do tej pory zadania miały charakter infrastrukturalny. W 2019 roku wybudowano i oddano do użytkowania halę technologiczną, wyposażoną w niezbędne do przeprowadzania badań instalacje gazowe, wentylacyjne i elektryczne.
„Kolejnym krokiem milowym jest budowa instalacji wysokociśnieniowej do badania procesów katalitycznych. Instalacja umożliwi przede wszystkim przeprowadzenie zaawansowanych badań z wykorzystaniem biokomponentów jako biopaliw bez jednoczesnej konieczności ponoszenia kosztów na budowę sieci dystrybucji tego paliwa oraz zakupu specjalnie do tego celu zaprojektowanych pojazdów” – wskazano w komunikacie.
Jak podkreśla Lotos, „technologia ta stanowi nie tylko nowość na arenie międzynarodowej, ale również innowację w skali świata”. Instalację wykona francuska firma Vinci Technologies – światowy lider w dziedzinie projektowania i budowy instalacji pilotowych dla przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego.
„Realizowany projekt 'Wysokociśnieniowa instalacja do badania katalizatorów i procesów katalitycznych’ w istotny sposób zwiększy potencjał badawczo-rozwojowy w obszarze rafineryjnym. […] W jego efekcie powstanie pierwsza badawcza instalacja modelowa w skali ćwierćtechnicznej, która będzie działać z zachowaniem najważniejszych założeń projektowych stawianych instalacjom pracującym w Lotosie. Wdrożenie wyników prac projektowych umożliwi symulowanie i badanie kinetyki procesów zachodzących w rafinerii. Ponadto, badanie procesu co-processingu z wykorzystaniem biokomponentów pozwoli w przyszłości na produkcję wysokiej jakości paliw” – skomentował prezes Lotos Lab Marek Marzec.
Wartość wydatków kwalifikowanych dla całego projektu to 4,25 mln zł. Ok. 35% budżetu tego przedsięwzięcia pochodzić będzie ze środków unijnych. Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach Działania 2.1 (Wsparcie Inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw), dla którego instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, podsumowano.
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 33,12 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews