Orange Polska uważa ceny wywoławcze zaproponowane w konsultacjach dotyczących aukcji na 7 rezerwacji częstotliwości z pasma 700 MHz i 800 MHz za zbyt wysokie, poinformowała prezes Liudmila Climoc.
„Jak wiadomo, w tym miesiącu regulator rynku rozpoczął proces konsultacji w sprawie aukcji częstotliwości 700 MHz. Było to opóźnione od dłuższego czasu, więc jesteśmy co najmniej [szczęśliwi], że w końcu się rozpoczęło. To spektrum jest ważne dla zwiększenia zasięgu i poprawy jakości naszych usług na obszarach pozamiejskich i mocno wierzymy, że jego optymalne wykorzystanie będzie korzystne dla rozwoju polskiej gospodarki cyfrowej. Obawiamy się jednak, że proponowane ceny wywoławcze, które są wyższe od poziomów odniesienia ustalonych przez inne kraje, nie są zgodne z tym celem i zamierzamy przedstawić ten argument regulatorowi podczas procesu konsultacji” – powiedziała Climoc podczas telekonferencji.
„Będziemy argumentować [w ramach konsultacji], że to spektrum powinno jako priorytety traktować odporność i długoterminowy rozwój polskiej gospodarki cyfrowej poprzez inwestycje w wysokiej jakości sieć, a nie krótkoterminowe potrzeby fiskalne administracji państwowej” – dodała prezes.
Na początku października Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) uruchomił konsultacje aukcji na siedem rezerwacji częstotliwości z zakresu poniżej 1 GHz, czyli pasma 700 MHz i 800 MHz. Cenę wywoławczą dla każdego bloku z pasma 700 MHz ustalono na poziomie 580 mln zł, a dla bloku z pasma 800 MHz – 635 mln zł, zaś start aukcji planowany jest na 8 listopada.
Stanowiska w konsultacjach można składać do 4 listopada (decyduje data wpływu do UKE). Jak zapowiedział prezes UKE Jacek Oko, jeżeli w procesie nie zostaną zaprezentowane stanowiska, których wysoka wartość merytoryczna i siła zastosowanych argumentów nie skłoni UKE do fundamentalnych zmian założeń, to 8 listopada planuje ogłosić start aukcji.
Orange Polska to dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do internetu, TV oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP). Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews