PKN Orlen zakłada, że nakłady inwestycyjne w jego zaktualizowanej strategii do 2030 roku, która zostanie zaprezentowana na przełomie roku, będą wyższe niż w obecnej, poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek.
„Pracujemy nad docelowym modelem koncernu po przejęciu Lotosu i PGNiG oraz nad aktualizacją strategii, którą zaprezentujemy na przełomie roku. Kwota nakładów inwestycyjnych w zaktualizowanych planach strategicznych będzie, oczywiście, wyższa niż w obecnych, chcemy zdecydowanie szybciej rozwijać się inwestycyjnie” – powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.
Opublikowana w listopadzie 2020 r. strategia koncernu na lata 2021-2030 przewidywała nakłady inwestycyjne na poziomie 140 mld zł.
Prezes PKN Orlen przekonuje, że po przejęciu Grupy PGNiG te możliwości zdecydowanie wzrosną.
„Nie spodziewałbym się natomiast diametralnej zmiany kierunków rozwoju w zaktualizowanej strategii. Wśród trzech głównych filarów bez wątpienia pozostanie transformacja energetyczna, bo od tego nie uciekniemy, rozwój nowoczesnych projektów w obszarze petrochemii, a także wdrażanie innowacyjnych technologii, wspierane przez badania i rozwój” – dodał Obajtek.
Szef Orlenu nie ukrywa, że koncern pracuje już nad kolejnymi kierunkami akwizycyjnymi i przygląda się wielu potencjalnym celom, które miałyby od razu po przejęciu przynosić dochody.
Prezes odniósł się także do realizowanej obecnie inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych nawozów w Anwilu Włocławek.
„Obecne ceny gazu to anomalia wywołana wojną w Ukrainie, ale to nie zmienia faktu, że nawozy są kluczem do bezpieczeństwa żywnościowego państwa i ich produkcja to w długiej perspektywie opłacalny biznes” – zapewnił Obajtek.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews