Vehis z portfela Enterprise Investors – internetowa platforma sprzedażowa oferująca samochody wraz z finansowaniem, ubezpieczeniem i wsparciem serwisowym – pozyskała kapitał dłużny w wysokości 1,3 mld zł, podała spółka. Środków na rozwój dostarczą spółce Santander Corporate & Investment Banking i Goldman Sachs Asset Management Private Credit.
„Pozyskane finansowanie pozwoli nam na istotne zwiększenie skali działalności. Zamierzamy dynamicznie rosnąć, sprzedawać jeszcze więcej naszych produktów związanych z finansowaniem samochodów, poszerzać gamę oferowanych przez nas usług, a naszym klientom dać pełen komfort posiadania samochodu bez zbędnych kłopotów. W przyszłości zamierzamy przeprowadzać kolejne sekurytyzacje” – powiedział prezes Vehis Grzegorz Tracz, cytowany w komunikacie.
„Bardzo się cieszę, że na tak trudnym i nieprzewidywalnym rynku udało się przekonać do sfinansowania dalszego rozwoju naszej spółki dwie czołowe instytucje finansowe. Jest to wielki sukces Grzegorza Tracza i całego zespołu Vehis. Podobnie jak nasi nowi partnerzy finansowi jestem przekonany co do dalszych perspektyw wzrostowych i do tego, że Vehis wnosi na ten rynek nową jakość. Enterprise Investors będzie dalej aktywnie wspierał dynamiczny rozwój spółki” – dodał partner zarządzający w Enterprise Investors, odpowiedzialny za inwestycję w spółkę Dariusz Prończuk.
Vehis powstał ponad dwa lata temu dzięki inwestycji EI, najstarszej i jednej z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoim klientom – konsumentom i przedsiębiorcom – zaoferował samochody wszystkich dostępnych w kraju marek wraz z finansowaniem w formie leasingu, produktami ubezpieczeniowymi oraz wsparciem serwisowym. Produkty Vehis dostępne są za pośrednictwem rozwiniętej technologicznie internetowej platformy sprzedażowej, własnych sprzedawców i współpracujących partnerów. Pozyskany przez spółkę kapitał na rozwój pozwoli, w pierwszym kroku, na sfinansowanie portfela ponad 12 tys. samochodów, wskazano w materiale.
Pozyskane finansowanie jest pierwszym tego typu w Polsce. Opiera się na mechanizmie sekurytyzacji. Do tej pory podobne transakcje dotyczyły istniejących, zweryfikowanych portfeli i zazwyczaj przewidywały wsparcie zabezpieczające ze strony macierzystych organizacji. W przypadku Vehis sekurytyzacja wierzytelności będzie następowała natychmiastowo po zawarciu umowy z leasingobiorcą, wskazano również.
Źródło: ISBnews