Anwim zakłada, że do końca 2024 roku powstanie od kilkunastu do 32 stacji ładowania samochodów elektrycznych Moya Energia, poinformował ISBnews dyrektor rozwoju elektromobilności w spółce Anwim Marcin Pollo.
„Plan przewiduje uruchomienie do 32 stacji ładowania samochodów elektrycznych pod marką Moya Energia do końca 2024 roku. Jaką część tego planu uda się faktycznie zrealizować – w dużej mierze zależy od czynników zewnętrznych, jak choćby dostępność przyłączy, ale zakładam, że jeszcze w tym roku stacje będą działać w minimum kilkunastu lokalizacjach” – powiedział Pollo w rozmowie z ISBnews podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. Agencja ISBnews była partnerem medialnym wydarzenia.
Według niego, do końca 2025 roku Anwim chciałby zrealizować większą część umów z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dotyczących zainstalowania 175 stacji ładowania o mocy od 60 do 180 kW.
„Pewne kwestie, takie jak gotowość przyłączy pod stacje, leżą w gestii zewnętrznych dostawców i obecnie stanowią wyzwanie. Intensywnie jednak pracujemy, aby realizacja przebiegała zgodnie z przyjętym harmonogramem” – zastrzegł dyrektor.
Szef rozwoju elektromobilności w Anwimie podkreślił, że spółka dalej jest w procesie pozyskiwania kolejnych lokalizacji pod stacje ładowania, tak aby po zakończeniu realizacji umów z NFOŚiGW rozwój sieci ładowania Moya Energia nadal postępował zgodnie ze strategią firmy, która przewiduje, że do 2030 roku Anwim będzie dysponował 4 tys. własnych punktów ładowania i dodatkowo 6 tys. punktów w roamingu.
„Analizujemy również budowę punktów ładowania dla elektrycznych pojazdów ciężarowych. Zakładam, że w 2030 roku oprócz 4 tys. punktów ładowania pojazdów osobowych, w sieci Moya Energia znajdzie się pewna liczba urządzeń przeznaczonych dla transportu ciężkiego, ale dziś jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby mówić o skali i harmonogramie tych inwestycji” – dodał Pollo.
Kilka dni temu Anwim poinformował o podpisaniu strategicznej umowy z Makro Polska w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. W wyniku tej współpracy w 28 lokalizacjach należących do sieci hurtowni powstanie 150 punktów ładowania Moya Energia.
Spółka Anwim od 2009 roku zarządza niezależną siecią stacji paliw pod marką Moya, która na koniec 2023 r. liczyła 450 placówek i była piątą największą siecią stacji paliw w Polsce. Plany zakładają powiększenie sieci do 500 obiektów do 2024 r. i do 800 w 2030 r.
Źródło: ISBnews