Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wydał wyrok oddalający skargę Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) o uchylenie wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej z 25 kwietnia 2019 r., na mocy którego ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener kwoty 333,79 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego, podały Tauron Polska Energia i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które posiadają – pośrednio poprzez spółkę zależną PGNiG Termika i Tauron Wytwarzanie – po 50% akcji w kapitale zakładowym ECSW.
„Postępowanie przed Sądem Arbitrażowym dotyczyło roszczenia o zapłatę, o ustalenie stosunku prawnego oraz o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli w związku z rozwiązanym kontraktem zawartym pomiędzy Abener Energia (generalny wykonawca) i ECSW (zamawiający) na budowę bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli” – czytamy w komunikacie Taurona.
Jednocześnie spółki podkreśliły w swoich komunikatach, że przed stwierdzeniem wykonalności wyroku Sądu Arbitrażowego, ECSW podejmie działania w celu ograniczenia negatywnego wpływu powyższego wyroku na sytuację finansową ECSW. Od wyroku Sądu Apelacyjnego przysługuje skarga kasacyjna.
ECSW wybudowała w Stalowej Woli nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe. Pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną turbozespołu gazowego nowego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola miała miejsce w marcu 2020 r.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
Źródło: ISBnews