Spółka zależna Rafako – E003B7 otrzymała oświadczenie Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) o rozwiązaniu umowy dotyczącej budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II – w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec września 2022 roku, a więc z zachowaniem umownego okresu wypowiedzenia, podało Rafako.
„Nadto, zarząd emitenta wyjaśnia, że w oświadczeniu nie wskazano przyczyn złożenia oświadczenia, natomiast powołano się na zastrzeżone – jak podano do wiadomości publicznej w raporcie bieżącym emitenta numer 61/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 roku – dla każdej ze stron umowy, prawo do jej wypowiedzenia z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego” – czytamy w komunikacie.
Tauron podał w sobotę, że naprawa leja kotła bloku o mocy 910 MW w Jaworznie zostanie dokończona przez wykonawcę zastępczego. W związku z tym dokonano aktualizacji harmonogramu prac, potrwają one do piątku, 2 września. Spółka szacuje, że na skutek postoju bloku od 6 sierpnia do 2 września 2022 r. (do godz. 23:00) marża pierwszego stopnia generowana przez blok będzie niższa o ok. 285 mln zł.
W osobnym komunikacie Rafako informowało, że Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) wstrzymała możliwość wejścia na teren bloku pracowników Rafako oraz spółki zależnej. Powyższe uniemożliwia Rafako dalsze prowadzenie prac przewidzianych kontraktem w tzw. okresie przejściowym, zaś spółce zależnej dalsze prowadzenie prac przewidzianych umową o prace eksploatacyjnej i koordynacyjne.
Rafako jest producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 537 mln zł w 2021 r.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
Źródło: ISBnews