Trakcja powzięła informację o zakończeniu procesu podpisywania umów dotyczących finansowania wewnątrzgrupowego, w tym umowy pomiędzy spółkami z grupy PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), której przedmiotem jest zapewnienie systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową (cash pooling) oraz umowy pomiędzy spółkami z Grupy PKP PLK, Trakcją oraz PKO Bankiem Polskim na organizację cash poolingu rzeczywistego, podała Trakcja. Zawarte umowy mają na celu umożliwienie uczestnikom efektywnego finansowania bieżących potrzeb w zakresie kapitału obrotowego.
„Stronami umowy cash pooling są: emitent, który pełni rolę agenta umowy, PKP Polskie Linie Kolejowe […] oraz strony będące uczestnikami: Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu […], Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe […], Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie […], Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej DOLKOM […]. Strony umowy z bankiem są tożsame. Wartość umowy wynosi 100 mln zł – jest to łączna kwota jaką uczestnicy zasilą rachunki bankowe w ramach umowy” – czytamy w komunikacie.
Umowa została zawarta na czas oznaczony tj. do 30 czerwca 2024 r., z możliwością jej przedłużenia na kolejne 12 miesięcy za zgodną wolą stron, podano także.
Z tytułu udzielenia zabezpieczenia, PLK przysługuje comiesięczne wynagrodzenie od spółki. Za wykorzystywany przez spółkę kapitał naliczane zostaną odsetki w oparciu o WIBOR 1M. Umowa z bankiem reguluje organizację wspólnego zarządzania płynnością finansową i zawarta została na okres tożsamy z umową, wyjaśniono.
„Spółka informuje o zawarciu powyższych umów ponieważ istotnie wpłynie to na zarządzania płynnością finansową” – zakończono w komunikacie.
Trakcja jest spółką działającą w sektorze budownictwa infrastrukturalnego w Polsce i za granicą. Należy do PKP PLK. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 502 mln zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews