Zużycie trzech głównych gatunków paliw płynnych (benzyny silnikowe, olej napędowy, LPG) w Polsce spadło o 1% r/r i wyniosło 7,39 mln m3 w I kw. 2021 r., podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Ogółem zużycie sześciu rodzajów paliw zmniejszyło się o 4% r/r i wyniosło 7,78 mln m3.
„Mimo epidemii utrzymano zadowalające tempo rozwoju polskiej gospodarki na początku roku. Rosła sprzedaż nowych i używanych pojazdów i stopa bezrobocia nie przybrała dużych rozmiarów. Rosły wprawdzie ceny paliw, co nie sprzyjało zakupom, ale nie w stopniu znacznie je ograniczającym. W tych trudnych czasach szara strefa pozostawała pod kontrolą, o czym mogły świadczyć liczne informacje o zatrzymaniach kolejnych osób trudniących się tym procederem. Dziś – wraz z luzowaniem ograniczeń pandemicznych – jest nadzieja, że kolejne miesiące powinny pokazać odbicie na rynku sprzedaży paliw” – czytamy w komunikacie.
Rynek krajowy 3 głównych paliw (benzyn, oleju napędowego oraz LPG) zmniejszył się o 1% przy uzależnieniu od importu na poziomie 47%. Skonsumowano 7,4 mln m3 paliw i było to mniej niż w I kwartale 2020 r. o 106 tys. m3. Z importu pochodziło 3,5 mln m3, podano również.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. sprzedaż oleju napędowego wzrosła o 1% do 4,95 mln m3, benzyny spadła o 7% do 1,35 mln m3, natomiast popyt na LPG spadł o 4% do 1,09 mln m3, wynika także z danych POPiHN.
„Ogółem konsumpcja 6 głównych gatunków paliw (BS, ON, LPG, LOO, JET i COO) ukształtowała się na poziomie o 4% niższym od wyniku z I kwartału sprzed roku i wyniosła 7,8 mln m3. Udział importu w tej wielkości wyniósł 3,5 mln m3 i zaspokajał potrzeby krajowe na poziomie 45%” – czytamy dalej.
Bilans obrotów międzynarodowych po I kwartale 2021 r. pokazał kontynuację trendu wzrostu różnicy pomiędzy ilością paliw przywiezionych do kraju, a z niego wywiezionych – dodatkowo wzmocnioną planowym postojem remontowym w Gdańsku. Po 3 miesiącach tego roku nadwyżka szeroko rozumianego importu nad szeroko rozumianym eksportem paliw płynnych wyniosła 2,8 mln m3, czyli o około 1,2 mln m3 więcej niż przed rokiem, podsumowano.
Źródło: ISBnews