PCF Group zdecydował o ograniczeniu zespołu deweloperskiego dedykowanego produkcji „Projektu Bifrost”, realizowanego w modelu self-publishing w celu dostosowania jego wielkości do możliwości finansowych Grupy, podała spółka. Plan w zakresie premiery gry w formule early access w 2026 r. przestał być aktualny, podano także.
„Ograniczenie zespołu deweloperskiego dedykowanego produkcji 'Projektu Bifrost’ jest konsekwencją niezabezpieczenia przez Grupę środków pozwalających na pokrycie nakładów związanych z kontynuacją produkcji i wydaniem 'Projektu Bifrost’ w zakładanym budżecie oraz planie produkcyjnym” – czytamy w komunikacie.
W konsekwencji dalsze prace nad „Projektem Bifrost” będą kontynuowane przez pomniejszony zespół deweloperski, a pozostali jego członkowie zostaną objęci albo tymczasowym zwolnieniem (ang. temporary layoff) polegającym na utrzymaniu stosunku pracy przez określony przepisami prawa odpowiednich jurysdykcji okres, po upływie którego ulega on rozwiązaniu, bez obowiązków świadczenia pracy i wypłaty wynagrodzenia w tym okresie, z możliwością przywrócenia do pracy najpóźniej przed upływem tego okresu albo redukcją zatrudnienia, wskazano dalej.
„Ponadto harmonogram produkcyjno-wydawniczy 'Projektu Bifrost’, zgodnie z którym spółka planowała premierę gry w formule tzw. wczesnego dostępu (ang. early access) w roku 2026 przestał być aktualny” – czytamy także w materiale.
Dodatkowo podjęte zostały działania mające na celu dostosowanie wielkości innych zespołów funkcjonujących w ramach Grupy, w tym zespołu wydawniczego i zespołów wsparcia, do zmienionej skali działalności Grupy, wskazała również spółka.
„Zarząd spółki informuje również, że w jego ocenie zaistniałe zdarzenie stanowi przesłankę do rozpoznania potencjalnej utraty wartości kapitalizowanych nakładów poniesionych na 'Projekt Bifrost’, zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 36 'Utrata wartości aktywów’. W związku z tym, zarząd spółki podjął decyzję o przeprowadzeniu testów na utratę wartości 'Projektu Bifrost’, które zgodnie z praktyką stosowaną w Spółce zostaną wykonane na podstawie danych finansowych według stanu na dzień 31 grudnia 2024 r. w ramach sporządzania jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2024. Wynik tych testów pozwoli na ocenę, czy faktycznie doszło do utraty wartości nakładów poniesionych na 'Projekt Bifrost'” – napisano w komunikacie.
Równolegle Grupa koncentruje się na pracach nad rozwojem projektów realizowanych w modelu work-for-hire, czyli „Projektu Gemini” realizowanego we współpracy z Square Enix Limited, „Projektu Maverick” wykonywanego dla Microsoft Corporation oraz „Projektu Echo” rozwijanego na zlecenie Krafton Inc., a także prowadzi działania mające na celu pozyskanie nowych projektów do realizacji w tym samym modelu, zakończono.
Wcześniej dziś PCF Group podał, że podjął decyzję o zakończeniu procesu przeglądu opcji strategicznych, w wyniku którego nie doszło do pozyskania nowego finansowania w kwocie ok. 350 mln zł, czyli w zakresie niezbędnym dla utrzymania obecnej skali działalności Grupy w obszarze projektów realizowanych w modelu self-publishing. W związku z tym spółka podejmie działania zmierzające do zbilansowania wydatków na produkcję i wydawnictwa gier własnych z wpływami z produkcji gier na zlecenie.
PCF Group jest producentem gier wideo specjalizującym się w grach z gatunku shooter. Grupa prowadzi założone w 2002 roku studio produkcyjne People Can Fly, które jest jednym z trzech najbardziej doświadczonych polskich producentów gier z segmentu AAA. Spółka zadebiutowała na GPW w 2020 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews