Boryszew zakłada, że wynik EBITDA w 2022 roku wzrośnie wobec poprzedniego roku (375 mln zł), głównie dzięki segmentowi Metale, a także dzięki podpisaniu umowy restrukturyzacyjnej z istotnym klientem Grupy Boryszew Automotive Plastics (BAP), poinformował ISBnews prezes Wojciech Kowalczyk.
„Pierwszy kwartał w segmencie Metale był rewelacyjny, ceny eksplodowały po wybuchu wojny w Ukrainie. Jednak obecnie rynek się już znormalizował, braki surowców ze Wschodu zostały zastąpione przez inne kierunki, a ceny powoli spadają. Mimo to zakładam, że II kwartał nie powinien być słabszy od poprzedniego” – powiedział Kowalczyk w rozmowie z ISBnews.
Jak podkreślił, w porównaniu do lat ubiegłych, to i tak będzie bardzo dobry kwartał. Podobne są perspektywy na drugą połowę roku.
„Poszczególne zakłady w segmencie Metale funkcjonują bardzo dobrze, spodziewamy się w II półroczu stabilizacji na zbliżonych poziomach” – dodał prezes.
W jego ocenie, druga połowa roku powinna być już także lepsza dla segmentu Motoryzacja, dzięki podpisaniu umowy restrukturyzacyjnej z istotnym klientem Grupy BAP.
„OEM rozwiązują problemy związane z przerwanymi m.in. przez wojnę łańcuchami dostaw ze Wschodu, sytuacja na rynku półprzewodników oraz wiązek elektrycznych jest wciąż niełatwa, ale lepsza niż rok czy dwa lata temu, więc liczymy na powrót stabilnych, przewidywalnych wolumenów, a umowa restrukturyzacyjna powinna poprawić wyniki segmentu Motoryzacja już II kwartale” – podkreślił Kowalczyk.
Według niego, dzięki umowie restrukturyzacyjnej Boryszew oczekuje powrotu do stabilizacji w Grupie BAP, co da podstawy do odbicia tego segmentu w kolejnych latach.
Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 6,26 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews