MCI Capital ASI ocenia, że decyzja GPW o zawieszeniu obrotu spółek działających w formie alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI) pozostaje bez wpływu na plany oraz sytuację finansową i biznesową grupy, podała spółka. Gdyby zawieszenie obrotu akcjami MCI ASI nie miało charakteru przejściowego, spółka rozważy przyspieszenie i zwiększenie wolumenu planowanego na przyszły rok programu umożliwiającego akcjonariuszom MCI sprzedaż posiadanych przez nich akcji w przewidzianych prawem formułach z pominięciem GPW.
„W związku z uchwałą zarządu GPW […] w przedmiocie zawieszenia obrotu akcjami MCI Capital ASI począwszy od dnia 29 września 2023 r., spółka wyjaśnia, że przedmiotowa decyzja zarządu GPW pozostaje bez wpływu na jej plany oraz sytuację finansową i biznesową grupy MCI” – czytamy w komunikacie.
PARTNER SEKCJI GIEŁDA
Partnerem sekcji giełda portalu inwestycje.pl jest Plantwear, polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców.
Jak wynika ze stanowiska giełdy, decyzja zarządu GPW wynika z nowelizacji przepisów prawa przewidzianej ustawą z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, wchodzącej w życie w dniu 29 września 2023 r.
„Decyzja zarządu giełdy jest zaskakująca dla MCI ASI, jak i dla całego rynku, w szczególności w kontekście publicznego komunikatu MF i UKNF z dnia 1 września 2023. Stanowisko MF i UKNF jednoznacznie potwierdza, że przepisy prawa wchodzące w życie w dniu 29 września 2023 r. nie mają zastosowania wobec ASI, których akcje są już dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na dzień wejścia w życie znowelizowanych przepisów prawa” – czytamy dalej.
W przedmiotowym komunikacie MF oraz UKNF wskazują, że intencją ustawodawcy było uregulowanie obrotu prawami uczestnictwa ASI z punktu widzenia możliwości ich nabywania przez klientów detalicznych poza obrotem zorganizowanym, a znowelizowanych przepisów prawa nie należy interpretować w sposób prowadzący do wykluczenia takich ASI z obrotu, zaznaczono także.
„Stanowisko MF i UNKF ma zastosowanie do wszystkich alternatywnych spółek inwestycyjnych dopuszczonych do obrotu zorganizowanego. Niemniej, MCI ASI ze względu na specyficzną strukturę akcjonariatu korzysta z dodatkowego zwolnienia przewidzianego znowelizowanymi przepisami prawa, które wyłącza ograniczenia w obrocie jej akcjami, nawet gdyby MCI ASI nie była spółką publiczną” – podano także.
Decyzja GPW nie ma negatywnego wpływu na plany MCI oraz sytuacje biznesową i finansową grupy MCI, niemniej jednak rozumiemy, że może ona negatywnie oddziaływać na interesy inwestorów mniejszościowych, którzy planowali przeprowadzić transakcje giełdowe na akcjach spółki, podkreślono w informacji.
„W związku z tym, gdyby zawieszenie obrotu akcjami MCI ASI nie miało charakteru przejściowego spółka rozważy przyspieszenie i zwiększenie wolumenu planowanego na przyszły rok programu umożliwiającego akcjonariuszom MCI sprzedaż posiadanych przez nich akcji w przewidzianych prawem formułach z pominięciem GPW” – podsumowano w informacji.
Wczoraj wieczorem giełda podała, że zarząd GPW postanowił nie wykluczać akcji spółek ASI notowanych obecnie na głównym rynku GPW i na rynku NewConnect, lecz zawiesić obrót tymi akcjami do czasu ustania ryzyka prawnego.
MCI Capital jest jednym z największych technologicznych funduszy inwestycyjnych w Europie Środkowej. Fundusz inwestuje 25-100 mln euro w cyfrowych czempionów: spółki technologiczne, spółki przechodzące transformację cyfrową oraz infrastrukturę IT. Fundusz był zaangażowany m.in. w Mall.cz (e-commerce, Czechy), WP.pl (media cyfrowe, Polska), Invia (e-travel, CEE), Dotpay/eCard (fintech, Polska), iZettle (fintech, global) oraz ATM SA (centra danych, Europa).
Źródło: ISBnews