MOL odnotował 265 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2024 r. wobec 458 mln USD zysku rok wcześniej, podała spółka.
Zysk operacyjny wyniósł 420 mln USD wobec 483 mln USD zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 711 mln USD wobec 751 mln USD zysku rok wcześniej, zaś oczyszczona CCS EBITDA wyniosła 718 mln USD wobec 714 mln USD zysku rok wcześniej.
„W tym czasie grupa mierzyła się z dalszymi działaniami rządów, przestojami w segmencie rafineryjno-petrochemicznym, niekorzystnym wpływem niższych cen gazu w segmencie wydobywczym oraz utrzymującą się bardzo dynamiczną sytuacją w obszarze pozapaliwowym działu detalicznego. Grupa MOL wypracowała też w pierwszym kwartale 2024 roku 402 mln USD wolnych przepływów pieniężnych, o 22% mniej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku”- czytamy w komunikacie.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 5 718 mln USD w I kw. 2024 r. wobec 5 653 mln USD rok wcześniej.
„Wyniki finansowe Grupy MOL raz jeszcze dowodzą efektywności i odporności naszego modelu biznesowego. Mierząc się z zewnętrznymi wyzwaniami, udało nam się osiągnąć solidne rezultaty. Nasza stabilność jest kluczowa dla wzmacniania bezpieczeństwa dostaw w Europie Środkowo-Wschodniej oraz realizacji strategicznych inwestycji takich jak wart 1,3 mld euro kompleks poliolowy, który zostanie wkrótce oddany do użytku” – skomentował prezes i CEO Grupy MOL Zsolt Hernádi, cytowany w komunikacie.
Wyniki segmentu rafineryjno-petrochemicznego (Downstream) wspierane były zarówno marżami petrochemicznymi, jak i rafineryjnymi, ale na ich ostatecznym kształcie zaważyła niższa produkcja własna. Nadzwyczajne działania rządowe na Węgrzech nadal oddziałują na wyniki – podatek od przychodu, podatek od różnicy cen ropy Brent i Ural oraz podatek emisyjny miały znaczący wpływ na kwartalne wyniki, zaznaczono.
Dział detaliczny (Consumer Services) odznaczał się dalszą poprawą marży pozapaliwowej – co oznacza głównie rozszerzanie się obszaru gastronomii, produktów spożywczych, ale także produktów pozaspożywczych – podczas gdy jednorazowe zyski ze sprzedaży stacji paliw w ramach środków zaradczych również przyczyniły się do ukształtowania wyników za I kwartał. Pomimo zmniejszenia wielkości sieci w związku z przekazaniem stacji na Węgrzech w ramach środków zaradczych, wolumen sprzedaży paliw wzrósł o 6% r/r, podczas gdy marża jednostkowa spadła o 2 pkt proc. r/r. Liczba punktów Fresh Corner w całej sieci wzrosła w I kwartale tego roku do 1 260, przy 1 172 punktach w tym samym okresie ubiegłego roku, wynika z materiału.
Produkcja w segmencie wydobywczym (Upstream) w raportowanym okresie wyniosła łącznie 92,3 mboepd, co oznacza wzrost o 0,8 mboepd kwartał do kwartału. Rozpoczęcie wydobycia z kazachstańskich złóż gazu w grudniu 2023 roku przyniosło wzrost o 1,3 mboepd w I kwartale bieżącego roku. Poziomy produkcji w Europie Środkowo-Wschodniej obniżyły się nieco w związku z bazowym spadkiem w aktywach lądowych w Chorwacji, podczas gdy produkcja na Węgrzech została utrzymana na wysokich poziomach dzięki skutecznym działaniom przeciwdziałającym naturalnym spadkom wydobycia. Koszt jednostkowy w obrębie całej grupy pozostał niezmieniony rok do roku pomimo ogólnej presji inflacyjnej, dzięki obniżeniu cen energii, wyższej produkcji oraz zmianie organizacji w kierunku aktywów o niższych kosztach.
Segment gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy Services) znalazł się pod wpływem niższego od oczekiwań przychodu z tytułu realizacji Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (Extended Producers Responsibilty). Od początku stycznia działa system kaucyjny DRS (Deposit and Refund System), oparty o ok. 2,4 tys. automatów zwrotnych zainstalowanych i dostępnych w punktach detalicznych na terenie całych Węgier.
Wyniki segmentu gazowego (Gas Midstream) kształtowane były przez połączony efekt sprzyjającego środowiska makroekonomicznego i zmiennego popytu na regionalne usługi przesyłowe, podano także.
Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 26,33 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2023 r. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 481 stacji na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews