Fitch Ratings utrzymał na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (rating watch negative; RWN) międzynarodowe długoterminowe ratingi (issuer default ratings; IDRs) dla miasta Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie A-, podała agencja.
„Utrzymanie ratingów na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym odzwierciedla naszą niepewność co do możliwego wpływu reformy fiskalnej 'Polski Ład’ na budżet Poznania. W dniu 24 marca 2022 r. rząd zapowiedział wprowadzenie istotnych zmian do 'Polskiego Ładu’ zaledwie po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy w styczniu 2022 r. Proponowane zmiany obejmują m.in. obniżenie pierwszego progu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) do 12% z 17% (zmiana , obecnie jest procedowana w parlamencie i ma wejść w życie od 1 lipca 2022 r.). Przewidywane zmiany wpłyną przede wszystkim na system finansowania polskich gmin, dodatkowo zmniejszając ich dochody podatkowe, które już w pierwotnej wersji reformy podatkowej miały być niższe (porównując je do sytuacji, gdyby reforma nie została wprowadzona). W przypadku Poznania musimy dokonać ponownej rewizji naszych scenariuszy ratingowych ponieważ zapowiedziana zmiana ustawy może doprowadzić do pogorszenia profilu finansowego miasta, a w konsekwencji wpłynąć na jego ratingi” – czytamy w komunikacie.
Reforma wpływa na dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) z tytułu udziału w PIT począwszy od 2022 r. Zdaniem agencji odnotowany silny wzrost dochodów z podatku PIT w 2021 r. nie będzie wystarczający, aby zrównoważyć przewidywany spadek w perspektywie średnioterminowej. PIT stanowił średnio ponad 25% dochodów ogółem gmin ocenianych przez Fitch. Naszym zdaniem subwencje i mechanizmy wyrównawcze przewidziane w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zmienionej w październiku 2021r. były niewystarczające, aby w pełni zrekompensować oczekiwany spadek dochodów JST z tytułu PIT.
„Na chwilę obecną trudno oszacować, czy proponowana ostatnio nowelizacja ustawy może jeszcze bardziej zwiększyć różnicę między spadkiem dochodów, a rekompensatą z budżetu państwa, ponieważ ostateczne rozwiązania ustawowe nie są obecnie znane. Naszym zdaniem gminy będą zmuszone do podjęcia dalszych działań zapobiegawczych, takich jak podwyższenie podatków i opłat lokalnych oraz ograniczenie wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów” – czytamy dalej.
Fitch planuje zdjąć z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym ratingi JST, tak szybko jak to będzie możliwe, uwzględniając ostateczny zakres obecnie procedowanych zmian do ustawy.
Źródło: ISBnews