Pracodawcy w Polsce opublikowali we wrześniu br. 324,43 tys. nowych ofert pracy, tj. o 21,5% więcej niż przed rokiem (oraz o 1,8% więcej niż w sierpniu br.), podano w raporcie „Rynek pracy w czasie COVID-19” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element. Dynamika ofert pracy we wrześniu br. wobec okresu sprzed pandemii we wrześniu 2019 była wyższa o 8,9%.
W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 14,6 ofert pracy (wobec 10,4 rok temu). We wrześniu 2021 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 26,9 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 23,1 ofert. Nadal najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 6, podano.
„Najnowsza edycja naszego raportu jest już czwartą z rzędu, która bardzo nas cieszy i napawa dumą z polskiej gospodarki. Pokazuje, że polscy pracodawcy nie tylko znakomicie poradzili sobie z pandemią, ale wręcz rozwijają się jeszcze szybciej niż przed nią. Jeśli miarą koniunktury gospodarczej jest liczba ofert pracy – a jesteśmy przekonani, że tak właśnie jest – to polskie firmy już dawno odrobiły straty wynikające z pandemii i lockdownów, a od czterech miesięcy przeszły do kontrataku i rozwijają się w tempie wręcz nieobserwowanym od wielu lat. Nie mam wątpliwości, że z taką odpornością na wstrząsy polska gospodarka nie musi istotnie obawiać się ewentualnych kolejnych fal zakażeń koronawirusem” – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.
We wrześniu 2021 roku największy wzrost liczby ofert pracy zanotowaliśmy wśród specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (o 70% więcej niż we wrześniu 2020 roku) oraz w profesjach związanych z IT (50%). Najniższy wzrost popytu odnotowują natomiast zawody medyczne (2%) oraz zawody związane z pracą fizyczną (7%). Dwa ostatnie to jednak te, w których pandemia w 2020 roku spowodowała wzrost liczby ofert pracy, więc ostatnie niskie wzrosty to głównie statystyczny efekt wysokiej bazy, wskazano również.
„Rok 2021 to jak dotąd świetny okres na polskim rynku pracy. Zimą liczba ofert pracy osiągnęła dodatnią dynamikę rok do roku, wiosna przyniosła ustabilizowanie liczby ogłoszeń na dość wysokim poziomie, a od lata pracodawcy jeszcze podkręcili śrubę i zaczęli wręcz tworzyć więcej miejsc pracy niż przed pandemią. Obecnie liczba nowych ogłoszeń jest już o 9% wyższa niż w analogicznym okresie dwa lata temu – to nowy rekord, który pokazuje, że polscy przedsiębiorcy szybko się rozwijają i aby realizować napływające zlecenia muszą tworzyć wiele nowych miejsc pracy” – dodał CEO Element Recruitment Automation Software Maciej Michalewski.
We wrześniu 2021 roku oferty pracy utrzymały wysoką zawartość benefitów. Jedno ogłoszenie o pracę zawierało średnio 6,5 zachęty. To niemal tyle samo, co we wrześniu dwa lata temu, zakończono.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews