Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, spadł o 3,7 pkt m/m do 93,7 pkt w lutym, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wskaźnik został opracowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
„Miesięczny Indeks Koniunktury spadł o 3,7 pkt. m/m do poziomu 93,7 pkt. Lutowy odczyt, podobnie jak siedem poprzednich, jest poniżej poziomu neutralnego (100) oznaczającego przewagę nastrojów negatywnych. Przedsiębiorstwa nadal funkcjonują w niezbyt sprzyjających warunkach rynkowych, charakteryzujących się niepewnością gospodarczą i wysoką inflacją oraz słabnącym popytem konsumentów. Lutowy odczyt jest o 4 pkt. wyższy niż najniższa wartość MIK odnotowana w listopadzie 2022 r. (89,7 pkt.) i tylko o 0,7 pkt przewyższa poziom z lutego 2022 r., kiedy nastąpiła agresja Rosji na Ukrainę” – czytamy w komunikacie.
O niższym wyniku MIK w lutowym odczycie zadecydowała przewaga negatywnych ocen w czterech komponentach: wartości sprzedaży, nowych zamówieniach, inwestycjach i mocach produkcyjnych. W pozostałych komponentach (zatrudnienie, wynagrodzenie i płynność finansowa) przeważają pozytywne oceny przedsiębiorców. Wartości MIK są dla nich powyżej poziomu neutralnego.
„Luty przyniósł pogorszenie nastrojów wśród polskich przedsiębiorców, o czym zadecydowało przede wszystkim obniżenie wskaźników dotyczących wartości sprzedaży i nowych zamówień oraz inwestycji. W lutowym pomiarze aż 50% firm zadeklarowało spadek sprzedaży w styczniu w porównaniu z grudniem ub.r., a tylko 12% wzrost. […] Niepokój budzi również skromniejszy portfel nowych zamówień, na co w lutowym pomiarze zwracało uwagę aż 44% firm, a tylko 9% odnotowało wzrost napływu zamówień” – powiedziała analityczka z zespołu foresightu Gospodarczego PIE Urszula Kłosiewicz-Górecka, cytowana w komunikacie.
W lutym MIK dla dużych i średnich firm osiągnął poziom powyżej neutralnego (odpowiednio: 113,4 pkt i 100,1 pkt), co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych. Względem poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost o 5,1 pkt dla dużych przedsiębiorstw i o 0,8 pkt dla średnich. Jednocześnie w lutym odnotowano obniżenie nastrojów w mikro- (o 8 pkt do 78,4 pkt) i małych firmach (o 2,9 pkt do 92,9 pkt). Wskaźnik koniunktury dla produkcji wzrósł o 10,1 pkt m/m do 114,4 pkt i był to najwyższy odczyt od początku 2022 r. Najsilniejszy spadek nastrojów dotyczył handlu (-6,5 pkt). Jest to konsekwencja zmiany zachowań konsumenckich, wpływających na spadek wartości sprzedaży, mniejszą liczbę nowych zamówień oraz wstrzymanie inwestycji.
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews