Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) nie wyklucza współpracy z firmami zagranicznymi przy realizacji projektu polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych, wspieranego przez umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), poinformowała wiceminister w resorcie Kamila Król.
„Umowa z ESA na konstelację satelitów to wyzwanie i osiągnięcie celu umowy może wymagać współpracy z firmami zagranicznymi, czego jak najbardziej nie wykluczamy. Dużych ambitnych projektów nie można realizować w pojedynkę. Ponadto jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej i mamy podobne cele cywilizacyjne, mierzymy się z tymi samymi wyzwaniami. […] Dotychczas Polska nie miała autonomicznego dostępu do danych satelitarnych i chcemy, żeby w 2027 konstelacja działała” – powiedziała Król podczas Italian-Polish Aerospace Forum.
Przypomniała, że celem projektu budowy konstelacji satelitów jest dostarczanie danych o wysokiej rozdzielczości do budowy kompetencji w produkcji i integracji systemów satelitarnych. Te działania będą wspierane do rozwoju polskich podmiotów naukowych i przemysłowych w zakresie realizacji kompletnych programów kosmicznych na platformach klasy micro (budowa niezbędnych urządzeń i integracji do poziomu misji włącznie – optycznej i radarowej). W obszarze misji optycznych zakładany jest znaczący udział polskich firm, wskazała wiceminister.
„Systemy satelitarne, które zapewnią ciągłość dostarczania danych satelitarnych w określonym standardzie, co jest niesamowicie istotnym aspektem działalności administracyjnej i gospodarczej kraju. Umowa z ESA (jedna z 4 umów bilateralnych) daje możliwości i narzędzia zwiększające bezpieczeństwo i jakość życia. Dane uzyskiwane z satelity posłużą do prognoz zjawisk pogodowych, żeby najszybciej reagować i minimalizować negatywne skutki” – powiedziała Król.
Zaznaczyła, że zapotrzebowanie na dane w wysokiej rozdzielczości jest coraz większe. Dodała, że wyniesienie w kosmos polskich systemów zniweluje ograniczenia związane z niedostatecznymi parametrami technicznymi i stworzy możliwość szerokiego wdrożenia danych do zaadresowania wyzwań.
„Zdobycie kompetencji kosmicznych przez polskie podmioty w tym zakresie przyczyni się do pozyskiwania nowych umów, zapewni miejsce w europejskim łańcuchu dostaw, efektywną konkurencję, uczestnictwo w coraz większych projektach dla ESA. Współpraca polsko-włoska w zakresie obserwacji ziemi trwa od 2014 kiedy podpisaliśmy umowę na pozyskiwanie danych satelitarnych z włoskiego systemu kosmicznego. Polski sektor kosmiczny jest otwarty na współpracę również z firmami włoskimi, które są istotnym ogniwem dostaw dla firm globalnych. Chcemy to zacieśniać i dynamizować” – podsumowała wiceminister.
Pod koniec października MRiT poinformowało, że weszła w życie umowa, na mocy której Polska zyska własną konstelację satelitów obserwacyjnych. Systemy mają rozpocząć działanie w 2027 r. Koszt ich budowy to 85 mln euro. W ramach umowy mają powstać co najmniej 4 satelity (3 optoelektroniczne i 1 radarowy).
Źródło: ISBnews