Najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy było wyższe wynagrodzenie w II kw. br. (44% wobec 45% rok temu) oraz chęć rozwoju zawodowego (44% wobec 40% rok temu), wynika z badania „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 17% badanych pracowników zmieniło pracę wobec 20% rok temu, co świadczy o wyhamowaniu rotacji w polskich firmach.
„Jako przyczyny zmiany miejsca zatrudnienia wciąż dominują kwestie związane z wynagrodzeniem i perspektywami rozwojowymi (po 44% wskazań), ale dostrzec można wyhamowanie tendencji. Słabnie znaczenie korzystniejszej formy zatrudnienia (35%), ale największy spadek wskazań widoczny jest w przypadku rozczarowania dotychczasowego pracodawcą (30%)” – czytamy w komunikacie.
Wzrost odsetka pracowników wspominających o redukcji zatrudnienia może być sygnałem o zmianach na rynku pracy, podano także.
„Jednocześnie jednak badani wciąż znajdują nowe zatrudnienie, a 88% uważa, że bez trudu można znaleźć jakąkolwiek prace” – czytamy dalej.
Zmiana pracy z powodu utraty pracy dotyczyła 26% badanych w II kw. br. wobec 29% rok temu.
Badanie wykazało, że obawy pracowników o utratę pracy w II kw. 2022 r. są na poziomie zbliżonym do tego z początku roku – duże obawy ma 8% pracowników (vs 9% w ubiegłym kwartale), umiarkowane ma 20% (wobec 20% w I kw. br.).
„Słabnąca rotacja w wielu firmach to efekt dwóch czynników: mniejszej liczby ofert pracy, które dla pracowników oznaczają znacząco lepsze warunki zatrudnienia i wyższe wynagrodzenia oraz większej roli stabilności zatrudnienia wśród wartości cenionych u pracodawcy przez pracowników, co jest trendem charakterystycznym w czasach niepewności ekonomicznej. Mniejsza rotacja dla pracodawców może oznaczać zahamowanie presji płacowej, ale dla firm, które planują rekrutacje i wciąż poszukują wykwalifikowanych kadr, to sygnał, że o kandydatów może być trudniej” – powiedziała dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska Monika Hryniszyn, cytowana w komunikacie.
Monitor Rynku Pracy to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Bieżąca, 48. edycji badania, została zrealizowana w okresie 11-20 czerwca 2022 r. przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI na 1009 respondentach.
Źródło: ISBnews