Nowy program mieszkaniowy, przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) to krok w dobrym kierunku, przy czym „super ważne” są szczegóły, a te będzie widać dopiero w projektach ustaw, nad którymi rząd będzie pracować „konstruktywnie i rzetelnie”, zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która jest I. wiceprzewodniczącą Polska 2050.
„Jest nowy program mieszkaniowy. I bardzo dobrze. Potrzebujemy szybkich działań. Więc konstruktywnie i konkretnie:
Wybrzmiało mocne TAK dla społecznego budownictwa i zapewnienie, że będzie na to 2,5 mld – wielki plus! Jeśli w 2025 mają powstać mieszkania to inwestycje trzeba uruchamiać dziś. Samorządy są gotowe, ludzie czekają. Idźmy z tym jak najszybciej.
Dobrym i innowacyjnym rozwiązaniem na wsparcie własnościowego wymiaru polityki mieszkaniowej jest propozycja by TBS, SIM-y i spółdzielnie budowały mieszkania nie tylko na najem, ale też na sprzedaż. To zwiększy podaż mieszkań. I rzeczywiście ani złotówka z tego kredytu nie trafi do deweloperów
Dopłaty do kredytów na rynku wtórnym budzą wątpliwości. Tu pozostajemy przy swoim poglądzie. Na dodatek program zakłada że to lokalni politycy decydują o tym, na które mieszkania można dostać dopłaty. To może się skończyć presją lobby deweloperskiego i konfliktem interesów.
Podsumowując: Strategia to krok w dobrym kierunku. Bardzo dobrze że jest. Oczywiście super ważne są szczegóły, a te będzie widać dopiero w projektach ustaw. Będziemy nad nimi pracować konstruktywnie i rzetelnie. @PL_2050″ – napisała Pełczyńska-Nałęcz na swoim profilu na platformie X.
Przedstawiony wczoraj przez MRiT program wspierania mieszkalnictwa „Klucz do mieszkania” zakłada oparcie się na trzech „kluczach”: mieszkalnictwie komunalnym, mieszkalnictwie społecznym i mieszkalnictwie własnościowym w dedykowanym mu programie „Pierwsze klucze”. Własnościowa część programu uwzględnia mieszkania wyłącznie z rynku wtórnego i domy jednorodzinne z rynku wtórnego lub budowane metodą gospodarczą.
Program wsparcia zakupu mieszkań lub domów na własność – „Pierwsze klucze” – ma być dostępny wyłącznie dla osób, które nie miały i nie posiadają własnego mieszkania bądź domu. Będą one musiały też spełnić określone ustawą kryteria dochodowe. Założenia programu wykluczają kupno nieruchomości na rynku pierwotnym. Aby skorzystać z programu kupowane mieszkanie lub dom muszą być oddane do użytku co najmniej 5 lat wcześniej, a dotychczasowy właściciel musi je posiadać od co najmniej 3 lat. Wprowadzony ma zostać limit ceny metra kwadratowego – do 10 tys. zł (w przypadku Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia do 11 tys. zł). Gminy będą miały także możliwość samodzielnego wyznaczania limitu cenowego.
Źródło: ISBnews