Pogorszenie salda na rachunku obrotów bieżących jest przejściowe, nie ma charakteru strukturalnego, oceniają ekonomiści PKO Banku Polskiego.
„Pogorszenie salda rachunku obrotów bieżących o 7% PKB w ciągu półtora roku jest bezprecedensowe, ale wg nas odzwierciedla to głównie zjawiska przejściowe, a nie problemy strukturalne. Odwrócenie cyklu zapasów obniży import, podobnie zadziała stabilizacja sytuacji na rynkach surowcowych. W średnim terminie sytuacja ulegnie poprawie, chociaż 'po drodze’ deficyt obrotów bieżących może zbliżyć się do 5% PKB” – czytamy w kwartalniku makroekonomicznym banku „Wojenny interwencjonizm”.
PKO BP przypomniał, że po lipcu 2022 deficyt bieżący stanowił 4% PKB (ujęcie płynnego roku), najwięcej od końca 2012 r.
„Za pogorszenie salda o 7 pkt proc. PKB w ciągu półtora roku odpowiada przede wszystkim pogorszenie salda towarowego (o 5,4 pkt proc.), co jest skutkiem negatywnego szoku terms of trade, który dotknął w ostatnim czasie wymianę towarową (ceny importu rosły w znacznie szybszym tempie niż ceny eksportu)” – czytamy dalej.
Zdaniem analityków banku, eksport utrzyma wzrosty, pomimo recesji w Niemczech, do czego przyczyni się odblokowanie globalnych łańcuchów dostaw i dokonane w Polsce inwestycje firm zagranicznych.
„Kolejne kwartały pokażą dalsze odwracanie się cyklu zapasów przy słabszym popycie, znacznie mniejszych niż pod koniec 2021 utrudnieniach w funkcjonowaniu globalnych łańcuchów dostaw i normalizacji cen niektórych surowców przemysłowych” – czytamy dalej.
„Relacja długu zagranicznego do PKB powinna w naszej ocenie nadal spadać, dzięki silnemu wzrostowi nominalnego PKB” – podano w raporcie.
Głównymi czynnikami niepewności dla prognozy CAB są: (1) ceny surowców, w szczególności węgla i gazu; (2) przepływy funduszy UE; (3) globalna koniunktura; 4) notowania złotego.
W rozmowie z ISBnews w połowie miesiąca członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki oceniał, że polska waluta może jeszcze znacząco się osłabić z wyniku możliwego większego wzrostu deficytu general government niż jest przewidywany oraz pogłębiania się deficytu na rachunku obrotów bieżących (C/A).
Źródło: ISBnews