Prezydent podpisał nowelizację ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej, której celem jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji i Straży Granicznej oraz stworzenie możliwości pozyskania do tych formacji jak największej liczby kandydatów, podała Kancelaria Prezydenta.
„Zaproponowane rozwiązania odnoszą się bezpośrednio do postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego w stosunku do kandydatów do służby w Policji i Straży Granicznej, jak również uczniów szkół ponadpodstawowych będących potencjalnymi kandydatami do podjęcia służby w formacji mundurowej. Ustawa zawiera również rozwiązania w zakresie tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym” – czytamy w komunikacie.
Najważniejsze zmiany w ustawie o Policji sprowadzają się do usprawnienia postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego w stosunku do określonej grupy kandydatów, tj. absolwentów tzw. klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Policji ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, przez stworzenie dogodniejszych warunków dla kandydatów spełniających określone przepisami kryteria, które z punktu widzenia potrzeb służby są istotne i pożądane. Zmiany w procedurze doboru do służby ma umożliwić zarządzanie i prowadzenie odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum), dla 2 którego został określony odpowiedni program szkolenia.
Zakłada się, że postępowanie kwalifikacyjne wobec takich kandydatów nie będzie obejmowało testu wiedzy. Ponadto będą oni zwolnieni z etapu test sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatniej klasie szkoły w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli policjanci lub pracownicy Policji, przy czym kwestia organizowania oraz realizowania kształcenia w ww. oddziałach wymagała określenia w przepisach prawa oświatowego.
Jednocześnie w ustawie o Policji wprowadzono dodatkowe zmiany, które mają zachęcić absolwentów z oddziałów o profilu mundurowym do wstępowania do służby w Policji, przez umożliwienie prowadzenia odpowiednio dedykowanego dla nich szkolenia zawodowego podstawowego.
Ponadto, byli funkcjonariusze, którzy ponownie zostali przyjęci do służby, z wyjątkiem policjantów przyjętych do służby kontraktowej, będą mianowani na stałe, pod warunkiem że przed zwolnieniem ze służby w Policji byli mianowani w niej na stałe. Funkcjonariusze ci nie będą wymagali przydzielenia opiekuna służbowego, który jest wyznaczany dla policjantów będących w służbie przygotowawczej.
Jednocześnie nowelizacja wprowadza rozwiązania dotyczące oddziałów o profilu mundurowym, które mają na celu przygotowanie przyszłych kandydatów do podjęcia służby w Policji lub Straży Granicznej. W dodawanych przepisach ustawy regulowane są szczegółowe zasady tworzenia oddziałów o profilu mundurowym w szkołach publicznych i niepublicznych, uzyskiwania zgody, treści wniosku oraz cofania zezwoleń na utworzenie takiego oddziału. Oddziały będą tworzone wspólnie dla uczniów chcących zarówno wstąpić do służby w Policji, jak i Straży Granicznej.
Źródło: ISBnews