Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera, której celem jest ograniczenie skutków finansowych dla przewoźników, wynikających z naruszenia obowiązków dotyczących przekazywania danych o przelocie pasażerów, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że celem nowelizacji ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera jest wprowadzenie uregulowań zmierzających do ograniczenia negatywnych skutków finansowych dla przewoźników lotniczych wynikających z grożących im kar za naruszenie obowiązków związanych z przekazywaniem danych PNR przez stworzenie prawnych uwarunkowań umożliwiających rozłożenie w dłuższym czasie możliwości nakładania przedmiotowych kar oraz ograniczenie obowiązków administracyjnych” – czytamy w komunikacie.
Uchwalona nowelizacja:
– rozszerza katalog organów mających kompetencje do nakładania administracyjnych kar pieniężnych,
– wprowadza szybszy tryb zaskarżalności decyzji organów I instancji, poprzez wprowadzenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy jako odpowiedniego w ocenie ustawodawcy środka odwoławczego,
– wprowadza możliwość łączenia postępowań do wspólnego rozpoznania i wydania jednej decyzji administracyjnej,
– przedłuża termin przedawnienia możliwości nałożenia pieniężnej kary administracyjnej z 3 do 5 lat, przy czym zmieniony termin przedawniania miałby zastosowanie także do naruszeń, które miały miejsce przed wejściem w życie ustawy nowelizującej i nie uległy przedawnieniu,
– w okresie 2 lat od wejścia ustawy w życie zawiesza postępowania wszczęte w sprawie nałożenia administracyjnych kar pieniężnych za nieprzekazanie lub nieprzekazanie w terminie danych PNR, nie wszczyna się nowych, nałożone już kar nie podlegają wykonaniu. Te same reguły dotyczą postępowań egzekucyjnych. Na okres 2 lat zawiesza się również bieg terminu przedawnienia we wskazanych sprawach.
Nowela wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: ISBnews