Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, wprowadzającą wakacje kredytowe. Ustawa przedłuża również obowiązywanie tarcz antyinflacyjnych do końca października.
„To nie była łatwa ustawa, bo w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące runku finansowego” – powiedział prezydent podpisując ustawę.
Podkreślił, że ustawa zyskała poparcie zdecydowanej większości parlamentarnej i została przegłosowana niemal jednogłośnie.
„Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili nieruchomości, kupili mieszkania, zbudowali domy, a dziś w sytuacji rosnących stóp procentowych są bardzo często w trudnej sytuacji” – podkreślił Duda.
Wakacje kredytowe polegać będą na tym, że od 1 sierpnia 2022 r. kredytobiorca-konsument będzie mógł wystąpić o odłożenie spłat czterech rat do końca tego roku (dwóch w miesiącach sierpień-wrzesień i dwóch w okresie od października do końca roku) i czterech w 2023 r. (po jednej racie w każdym kwartale).
Z wakacji kredytowych będą mogli korzystać kredytobiorcy zaciągający je na mieszkania, domy, ale także przebudowę domu. Nie dotyczą one jednak mieszkań kupionych na wynajem. Wakacjami kredytowymi będą mogły być objęte jedynie kredyty zaciągnięte w złotych.
Nawet w przypadku skorzystania z wakacji kredytowych, kredytobiorca będzie musiał uiszczać opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.
Sektor bankowy szacuje koszty wakacji kredytowych na około 20 mld zł, przy założeniu że z tego rozwiązania skorzystałaby większość uprawnionych doń kredytobiorców. Banki będą rozpoznawały ten koszt jednorazowo w III kwartale i wówczas będą ten koszt księgować, co znacząco ściągnie ich wyniki w dół.
Ustawa wejdzie w życie w 14 dni od podpisania.
Źródło: ISBnews