Projekt noweli o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, który ma na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu, trafił do konsultacji i uzgodnień. Projekt dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
„Mając na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu […] proponuje się […] zobowiązać do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producentów” – czytamy w uzasadnieniu.
Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych obowiązany będzie każdy, kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.
Wpłatami objęta będzie ma być także uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty uprawy, jest alternatywą dla uprawy rzepaku. Słonecznik jest rośliną tolerancyjną na niedobory wody oraz cechuje się niewielkim zapotrzebowaniem na nawozy. Uprawa słonecznika przyczynia się do poprawy bioróżnorodności, a także przerywa cykle różnych chorób w toku zmianowania.
„Zdaniem branży, dynamiczny, w szczególności w ostatnich latach, rozwój areału tej uprawy daje realne podstawy do zwiększenia podaży w najbliższej przyszłości także krajowych produktów rolno-spożywczych będących wynikiem przetworzenia nasion słonecznika” – czytamy także.
Projekt zakłada zatem wprowadzenia słonecznika do wskazanych w dotychczasowej ustawie o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych roślin oleistych tj: rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi.
W uzasadnieniu wskazano, że kluczowym rynkiem dla polskiego rzepaku jest sektor biopaliw, gdyż 2/3 produkowanego oleju rzepakowego (tj. ponad 900 tys. ton, co stanowi ekwiwalent ok. 2,3 mln ton nasion rzepaku) kierowane jest do produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych (biodiesla).
Z kolei w przypadku kukurydzy wdrożenie w Polsce benzyn silnikowych E10 do powszechnego obrotu, które nastąpiło w dniu 1 stycznia 2024 r., spowoduje wg szacunków wzrost wykorzystania ziarna na cele wytwórcze bioetanolu z dotychczasowego poziomu ok. 1 mln ton do ok. 1,5 mln ton.
Istotna rola biopaliw dla tych gałęzi produkcji rolnej w pełni uzasadnia potrzebę umożliwienia promowania rozwoju także tego kierunku zastosowania rodzimych surowców rolnych, podano także.
Źródło: ISBnews