Rząd planuje przyjęcie w II kw. br. projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, który zakłada m.in. umożliwienie Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR) dalszego udzielania wsparcia finansowego na podstawie przepisów dotyczących pomocy de minimis, zmianę sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Własności Rolnej Skarbu Państwa, możliwość sprzedaży tych nieruchomości, które w studium uwarunkowań gminy zostały określone jako nierolne, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Projekt zakłada m.in. umożliwienie KOWR dalszego udzielania wsparcia finansowego na podstawie przepisów dotyczących pomocy de minimis. W styczniu 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Komisji w sprawie pomocy de minimis. 30 czerwca 2024 r. wygaśnie możliwość udzielania pomocy de minimis na dotychczasowych zasadach, określonych a tym samym istnieje konieczność nowelizacji, wszystkich aktów prawnych odwołujących się bezpośrednio do przepisów tego rozporządzenia.
Bezpośrednio do tego rozporządzenia odwołują się przepisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dotyczący możliwości przeznaczania przez KOWR, podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą lub podmiotom prowadzącym działalność wytwórczą w rolnictwie, środków finansowych uzyskanych z gospodarowania mieniem Własności Rolnej Skarbu Państwa, na wsparcie przedsięwzięć.
W projekcie ma znaleźć się także regulacja dotycząca ustalania wysokości czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Nowy sposób ustalania czynszu dzierżawnego pozwala w dłuższej perspektywie czasowej na zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, zwłaszcza przy jego wzrostach. Jednak w związku z obecnym drastycznym spadkiem ceny pszenicy nowy sposób ustalania czynszu dzierżawnego okazał się, po jego wejściu w życie, niekorzystny dla dzierżawców, wskazano.
Projekt zakłada także umożliwienie KOWR sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (ewentualnie planie ogólnym gminy), zostały określone jako nierolne.
Źródło: ISBnews