Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy o rzemiośle, która zawierałaby definicję rzemieślnika i wskazywałaby zawody zaliczane do rzemiosła, a także określała ścieżkę przygotowania zawodowego, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu planowane jest w I kw. 2023 r.
„Obecny kształt ustawy o rzemiośle nie pozwala na nieskrępowany rozwój przedsiębiorczości rzemieślniczej, np. na objęcie pojęciem rzemieślnika znacznej grupy przedsiębiorstw działających w formie spółki kapitałowej, które nie spełniając tej definicji zostają wykluczone z rzemiosła. […] Obowiązująca ustawa o rzemiośle nie określa wprost zawodów rzemieślniczych, zawiera jedynie wyłączenia o charakterze przedmiotowym. Definicja rzemiosła nie obejmuje działalności handlowej, usług hotelarskich, działalności transportowej, usług świadczonych w wykonywaniu wolnych zawodów, usług leczniczych oraz działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików” – czytamy w wykazie.
Projektowana regulacja zakłada:
– przyjęcie nowej definicji rzemieślnika (jako mikro, małego i średniego przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, wykorzystującego posiadane kwalifikacje zawodowe w rzemiośle).
– określenie zawodów zaliczanych do rzemiosła, w których może być prowadzona nauka w rzemiośle (planowany spis zawodów zaliczanych do rzemiosła będzie obejmował co najmniej wszystkie dotychczasowe nazwy zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła – obecnie 138 zawodów wskazanych przez Związek Rzemiosła Polskiego, z możliwością rozszerzenia albo zawężenia tego katalogu w zależności od kierunków dalszego rozwoju sektora rzemiosła).
– prowadzenie nowego rodzaju kwalifikacji zawodowej „pomocnik czeladnika” (la osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim.
– szczegółowe uregulowanie kwestii nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz nadzoru nad działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych
– uregulowanie roli Związku Rzemiosła Polskiego w Radzie Dialogu Społecznego
– doprecyzowanie właściwości sądownictwa polubownego przy Związku Rzemiosła Polskiego.
Źródło: ISBnews