Rząd ma zająć się podczas wtorkowego posiedzenia projektem nowelizacji ustawy o odpadach, której celem jest wprowadzenie podstawy prawnej do przekazania środków z rezerwy celowej gminom, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów, wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
Przepisy mają na celu wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej przekazanie środków z rezerwy celowej budżetu państwa gminom, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku. Środki te mają stanowić uzupełniające źródło finansowania usuwania odpadów.
Nowe przepisy określają maksymalny poziom dofinansowania, co ma na celu możliwie największe zaangażowanie organów administracji w realizację przedsięwzięć, a w konsekwencji możliwie najbardziej rzetelne wydatkowanie i rozliczanie przez beneficjentów środków publicznych.
Za monitorowanie wykorzystania limitu wydatków odpowiedzialny będzie minister właściwy do spraw klimatu. W latach 2025-2027 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będący skutkiem finansowym wejścia w życie projektowanej ustawy wynosić będzie kolejno:
– 2025 r. – 300 000 tys. zł;
– 2026 r. – 300 000 tys. zł;
– 2027 r. – 300 000 tys. zł.
Dodatkowo projekt dotyczy sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych co do zasady w miejscu ich wytworzenia.
Jednym z podstawowych założeń projektowanej regulacji z zakresu gospodarki odpadami jest fakt, że to wytwórca odpadów jest obowiązany do zagospodarowania wytworzonych przez siebie odpadów.
Jednocześnie w projektowanej regulacji utrzymano zasadę, zgodnie z którą obowiązek ten nie dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami mogą mieć trudności w zakresie sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych na poszczególne frakcje, wskazano, że obowiązek zapewnienia wysegregowania będzie wykonywał np. PSZOK lub zleceniobiorca usługi budowlano-rozbiórkowej.
Źródło: ISBnews