Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego ws. wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Planuje przekazanie na ten cel 4,7 mld zł do 2029 r.
„Rząd przeznaczy ponad 4,7 mld zł na wsparcie inwestycji w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Beneficjentami nowej infrastruktury będą również mieszkańcy regionu, turyści oraz inni inwestorzy” – czytamy w komunikacie.
Chodzi m.in. o wsparcie inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej oraz hydrotechnicznej. Realizację Programu przewidziano na lata 2023-2029. Przyjęty program skupi się na głównych inwestycjach. Dodatkowo przeznaczone zostaną środki na inwestycje gminne w ramach oddzielnych źródeł finansowania w przyszłości.
Rząd dąży do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, poprzez realizację celów Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) i Polityki energetycznej Polski do 2040 r. W listopadzie 2022 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w RP.
W Polsce zbudowana zostanie elektrownia jądrowa w oparciu o sprawdzoną i bezpieczną amerykańską technologię reaktorów AP1000. Pierwszy blok elektrowni ma powstać do 2033 r. Pozwoli to na zasadniczą dywersyfikację miksu energetycznego Polski, przy zapewnieniu optymalnych krajowych mocy wytwórczych, jako podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Podstawowe założenia:
– na wykonanie programu w latach 2023-2029 z budżetu państwa przeznaczono ponad 4,7 mld zł;
– program przewiduje budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa;
– program ma być realizowany przez: dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.
– nadzór nad realizacją programu sprawować ma minister infrastruktury, natomiast za koordynację jego wykonania odpowiadać będzie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Źródło: ISBnews