Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę, który zakłada wprowadzenie nowego świadczenia po 15. latach służby zawodowej, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
„Funkcjonariusze i żołnierze zawodowi otrzymają nowe świadczenie po 15 latach służby. Rozwiązanie to będzie zachęcać doświadczonych żołnierzy, strażaków oraz funkcjonariuszy m.in. policji czy Straży Granicznej do pozostania w służbie” – czytamy w komunikacie.
Najistotniejsze rozwiązania:
– świadczenie za długoletnią służbę ma być adresowane do funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej oraz dla żołnierzy zawodowych.
– ma przysługiwać w wysokości 5% należnego uposażenia zasadniczego po osiągnięciu 15 lat służby. Będzie ono zwiększane o kwotę 1% za każdy kolejny rozpoczęty rok służby, nie więcej jednak niż do wysokości 15% po 25 latach służby.
– po przekroczeniu 25. roku służby nowe świadczenie ma utrzymywać się na poziomie 15%, niezależenie do innych pobieranych dodatków i świadczeń, w tym świadczenia motywacyjnego w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby.
– świadczenie za długoletnią służbę po osiągnięciu przez funkcjonariuszy 32 lat wysługi emerytalnej ma być wliczane do podstawy wymiaru emerytury.
– w Służbie Ochrony Państwa podniesiona ma zostać górna łączna wysokość dodatku specjalnego oraz dodatku uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby – z 75% do 80% uposażenia zasadniczego.
– funkcjonariusze ABW, AW, SKW, SWW oraz CBA mają otrzymać świadczenie motywacyjne, które obecnie przysługuje służbom podległym Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Służbie Więziennej oraz żołnierzom zawodowym Sił Zbrojnych RP, po przepracowaniu 25 lat służby.
– świadczenie motywacyjne ma umożliwić na zasadach analogicznych jak w pozostałych służbach, przyznanie dodatkowych należności pieniężnych dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby, nadal pozostaną w służbie.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 marca 2023 r.
Źródło: ISBnews