Sejm znowelizował ustawę o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, która umożliwia skorzystanie z tego świadczenia osobom pełniącym funkcję sołtysa także przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Za nowelizacją głosowało 426 posłów, 18 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Projekt regulacji został opracowany na podstawie dwóch projektów, złożonych w Sejmie.
Nowelizacja dotyczy przyznania prawa do świadczenia pieniężnego osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji, nie krócej niż przez 7 lat oraz poszerzenia katalogu osób, którym przysługuje świadczenie, o osoby pełniące funkcję sołtysa przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Obecnie świadczenie wypłacane jest kobietom, które ukończyły 60 lat, i mężczyznom, którzy ukończyli 65. rok życia, i sprawowali funkcję sołtysa przez dwie kadencje, nie krócej jednak niż 8 lat.
Nowelizacja wprowadza możliwość uzyskania świadczenia od pełnienia funkcji sołtysa niezależnie od ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Tym samym prawo do ubiegania się o świadczenie pieniężne uzyskują sołtysi, którzy pełnili funkcję przed 27 maja 1990 r., przed wejściem w życie tej ustawy.
Skróceniu z 8 do 7 lat ulega okres pełnienia funkcji sołtysa, uprawniający do uzyskania świadczenia pieniężnego.
Zrezygnowano z przesłanki kadencyjności (świadczenie będzie można uzyskać niezależnie od liczby kadencji, przez które sołtys pełnił funkcję) i wprowadzono zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego, zmniejszając z pięciu do trzech liczbę oświadczeń potwierdzających pełnienie funkcji sołtysa przez wnioskodawcę.
Ponadto regulacja zakłada wyłączenie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa z katalogu świadczeń pomniejszających wysokość świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Źródło: ISBnews