Skok inflacji konsumenckiej CPI w styczniu może być argumentem branym pod uwagę za opóźnieniem ponownego rozpoczęcia cięcia stóp procentowych, ocenia Erste Group. Według banku, inflacja konsumencka w I poł. roku zanotuje dwa maksima – w marcu i czerwcu w okolicach 5,5% r/r.
„Uważamy, że Narodowy Bank Polski z pewnością weźmie pod uwagę dzisiejsze dane, potencjalnie wykorzystując je jako argument za opóźnieniem ponownego rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej. Nasze prognozy sugerują, że inflacja doświadczy podwójnego szczytu w pierwszej połowie roku, z pierwszym szczytem w marcu na poziomie około 5,5%, a drugim w czerwcu na podobnym poziomie. Po wygaśnięciu efektu bazy związanego z lipcową podwyżką cen energii spodziewamy się, że inflacja spadnie poniżej 5% i utrzyma się na poziomie zbliżonym do 4% do końca roku” – czytamy w komentarzu do danych GUS o CPI w styczniu.
Ekonomiści Erste Group wskazali, że w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1%, przy wyraźnych wzrostach we wszystkich opublikowanych kategoriach.
„Przewidujemy, że inflacja będzie nadal rosła w nadchodzących miesiącach, osiągając szczyt na wiosnę” – czytamy dalej.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 5,3% w ujęciu rocznym w styczniu 2025 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1%. Konsensus rynkowy wynosił: +5% r/r i +0,7% m/m.
GUS opublikuje 14 marca nowy tzw. koszyk inflacyjny na 2025 r. i podda rewizji szacunek CPI w styczniu br.
Inflacja konsumencka wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym w grudniu 2024 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Według prezentacji przedstawionej podczas lutowej konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego, inflacja konsumencka wyniesie 5,3% r/r w I kw., 5,2% r/r w II kw., 4,1% r/r w III kw. i 4,8% r/r w IV kw. 2025 r.
Źródło: ISBnews