W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad regulacją, mającą na celu mapowanie potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz tworzenie obszarów przyspieszonego rozwoju energii z OZE, poinformował wiceminister w tym resorcie Miłosz Motyka.
„Jedną z planowanych inicjatyw legislacyjnych będzie wypracowanie ram prawnych dla obszarów przyspieszonego rozwoju OZE, czyli stworzenie stref, w których obowiązywać będą uproszczone procedury administracyjne wymagane do realizacji inwestycji” – napisał wiceminister w odpowiedzi na interpelację.
„Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace analityczno-koncepcyjne mające na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2413 […] w zakresie promowania energii ze źródeł odnawialnych […] (RED lII)” – podkreślił.
Minister przypomniał, że wśród najważniejszych wymogów dyrektywy RED III należy wyróżnić przepisy dotyczące mapowania potencjału OZE oraz utworzenia obszarów przyspieszonego rozwoju energii ze źródeł odnawialnych.
Prace w tym zakresie mają charakter wielokierunkowy i są przedmiotem współpracy z kluczowymi partnerami, tj. Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska i Ministrem Rozwoju i Technologii, podsumował.
Nowe zapisy dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III) zakładają, że obszary przyspieszonego rozwoju OZE mają zostać wyznaczone najpóźniej do lutego 2026 r. Na takich terenach procedury wydawania zezwoleń na budowę instalacji OZE mają trwać maksymalnie do 12 miesięcy.
Utworzenie tych obszarów ma zapewnić, że Unia Europejska osiągnie do 2030 roku cel zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii końcowej do co najmniej 42,5% oraz cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie 55% w stosunku do 1990 roku.
Źródło: ISBnews