W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdzie się jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść decyzja o obniżce stóp procentowych, oraz dane dotyczące liczby zachorowań na COVID-19 w Europie i w USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W tym tygodniu po publikacji danych z Chin będą publikowane dane z Europy czy USA, ale dotyczące okresu sprzed wybuchu pandemii, stąd niemiarodajne z punktu widzenia weryfikacji tezy o skali spowolnienia wzrostu gospodarczego, oceniają ekonomiści.
„Jako wysokie oceniamy prawdopodobieństwo redukcji stóp procentowych NBP o 25 pkt baz. na comiesięcznym, roboczym posiedzeniu RPP. W naszej ocenie, większość Rady będzie już skłonna do luzowania polityki pieniężnej w warunkach pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego. Jednocześnie sądzimy, że Rada z jednej strony nie będzie chciała zwlekać z obniżkami, z drugiej będzie chciała unikać gwałtownych działań (wyższa jednorazowa skala, nadzwyczajne posiedzenia). Rozłożenie obniżek stóp na robocze posiedzenie w tygodniu bieżącym oraz standardowe posiedzenie na początku kwietnia pozwoliłoby na relatywnie szybkie oraz spokojne poluzowanie warunków monetarnych” – czytamy w raporcie.
W tym tygodniu jest przewidziana seria publikacji danych z gospodarki polskiej
„Generalnie słabsze wyniki będą w decydującym stopniu skutkiem efektów sezonowych. Założyliśmy, że w lutym, pandemia wpływała na gospodarkę polską w minimalnym stopniu, w tym negatywnie w zakresie pewnych ograniczeń podażowych z uwagi na ograniczenie aktywności w Chinach (produkcja sprzedana przemysłu) i pozytywnie w zakresie sprzedaży detalicznej. Zakładamy, że nasilony popyt na żywność w ostatnim tygodniu lutego jeszcze delikatnie przewyższał ograniczenie popytu w pozostałych segmentach handlu detalicznego” -czytamy dalej.
Ekonomiści wskazują, że na najbliższym, standardowym posiedzeniu FOMC w dniu 18 marca nie zostaną podjęte decyzje związane z luzowaniem polityki pieniężnej.
„Biorąc pod uwagę dotychczasowe działania luzowania polityki pieniężnej na niestandardowych posiedzeniach 3 i 15 marca nie oczekujemy już kolejnych działań luzowania polityki pieniężnej na standardowym posiedzeniu. Być może w najnowszych prognozach banku centralnego pojawią się już pierwsze prognozy, przynajmniej w części uwzględniające ograniczenie aktywności z tytułu pandemii. Temat perspektyw gospodarczych oraz sytuacji rynkowej i sektora bankowego będzie najważniejszym podczas konferencji prasowej FOMC” – oceniają ekonomiści.
Źródło: ISBnews