W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane majowych indeksów koniunktury PMI w strefie euro obrazujące wpływ realizowania i zapowiedzi „odmrażania” gospodarek oraz dane dotyczące krajowej aktywności gospodarczej w kwietniu, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Z punktu widzenia prognoz średnioterminowych aktywności krajowej gospodarki ważniejsze od danych za I kw. będą oczywiście kwietniowe dane ze sfery realnej obrazujące skalę spowolnienia gospodarki w okresie kulminacji obowiązywania restrykcji. Biorąc pod uwagę, że w kwietniu obostrzenia w handlu obowiązywały przez cały miesiąc (w marcu tylko w II poł. miesiąca) oraz uwzględniając informacje nt. większej liczby firm przetwórstwa przemysłowego, które miały przestoje w aktywności, oczekujemy wyraźnego pogłębienia spadku produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Zakładamy, że wpływ pandemii na wyniki budownictwa pozostanie ograniczony” – czytamy w tygodniku banku.
Ekonomiści banku oczekują, że w kwietniu produkcja sprzedana przemysłu obniżyła się o 18,3% r/r, wobec spadku o 2,3% r/r w marcu; zaś w przypadku sprzedaży detalicznej spadek nastąpił o 20,1% r/r, wobec spadku sprzedaży o 9% r/r w marcu.
„Prognozujemy, że w kwietniu zatrudnienie obniżyło się w skali roku o 0,7%, wobec wzrostu o 0,3% r/r w marcu. Szacujemy, że przeciętna liczba zatrudnionych obniżyła się w skali miesiąca o blisko 70 tys., wobec zazwyczaj lekkiego wzrostu w kwietniu. W naszej ocenie, w marcu na wyraźny spadek dynamiki zatrudnienia w większym stopniu niż redukcje zatrudnionych (szczególnie w przypadku danych obejmujących wyłącznie umowy o pracę, tj. najstabilniejszą formę zatrudnienia) wpływały wykreślenia z ewidencji pracujących osób pobierających zasiłek opiekuńczy, ograniczenia czasu pracy, osób przechodzących na emeryturę w warunkach pogorszenia koniunktury na rynku pracy” – oceniono w raporcie.
Ekonomiści szacują, że dynamika wynagrodzeń w kwietniu obniżyła się do 5,2% r/r z 6,3% r/r odnotowanych w marcu.
Prognozy dla sektora budownictwa w kwietniu pokazują, że dynamika produkcji budowlano-montażowej obniżyła się do +0,5% r/r, wobec +3,7% r/r w marcu.
Źródło: ISBnews