Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 56,1 pkt w grudniu 2021 r. z 54,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. PMI osiągnął najsilniejszy wzrost od lipca.
Konsensus rynkowy wynosił 54,1 pkt.
„Wskaźnik IHS Markit PMI Polski Sektor Przemysłowy – złożony indeks obrazujący kondycję przemysłu, kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych – utrzymał pozytywny trend, wzrastając w grudniu z listopadowego poziomu 54,4 pkt do 56,1 pkt i sygnalizując najsilniejszy wzrost od lipca” – czytamy w komunikacie.
Firmy mówiły o lepszym popycie na swoje towary, przy konkurencyjnych strategiach cenowych i wprowadzaniu nowych produktów jako czynnikach prowadzących do wzrostu zamówień, a w efekcie produkcji, wskazał Markit.
W grudniu średni czas dostaw po raz kolejny znacznie się wydłużył, presje cenowe wciąż na wysokim poziomie, zaznaczono także.
„Grudzień był dobrym miesiącem dla polskiego przemysłu, który rozwijał się w przyspieszonym tempie wraz ze wzrostem produkcji oraz nowych zamówień. Podsycane rosnącym popytem prognozy dotyczące przyszłej produkcji również uległy poprawie, gdyż firmy liczyły na kontynuację tych pozytywnych trendów. Na producentów czyhają jednak różne zagrożenia. Pojawienie się omikronu – nowego wariantu COVID-19 – w naturalny sposób wzbudzi obawy, o to, czy ożywienie gospodarcze nie wytarci zaraz prędkości. Tymczasem wyzwania związane z niedoborami podaży oraz inflacją są wciąż widoczne i niewiele wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Takie obawy nadal ciążą nad decydentami firm i już doprowadziły do uzasadnionych prób budowania zapasów buforowych w celu złagodzenia wyzwań związanych z podażą i cenami. Problem w tym, że to nieuchronnie zwiększa presję na łańcuchy dostaw” – powiedział ekonomista IHS Markit Paul Smith, cytowany w komunikacie.
Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.
Źródło: ISBnews