Wraz z wygaszaniem środków wsparcia przedsiębiorstw, uwidoczni się trend wzrostowy w liczbie upadłości od IV kw. br., poinformował główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej Grzegorz Sielewicz.
„Naszym zdaniem, wraz z wygaszaniem środków wsparcia będziemy widzieli wzrost liczby upadłości. Niejasny jest proces wygaszania środków wsparcia w kolejnych miesiącach w poszczególnych krajach. Prawdopodobnie w III kw. nie zobaczymy jeszcze wzrostu upadłości. Natomiast oczekiwałbym, że od IV kw. br. możemy zobaczyć odwrócony trend w sytuacji upadłości przedsiębiorstw. Nie wszystkie firmy będą w stanie powrócić, czy też efektywnie działać bez środków wsparcia. W związku z czym w latach 2022 i 2023 ujrzymy efekty opóźnionego wpływu pandemii na upadłości przedsiębiorstw” – powiedział Sielewicz, prezentując raport „Nierówne i niepewne ożywienie gospodarcze na świecie. Które kraje i branże szybciej wychodzą z pandemicznej recesji?” podczas XV edycji Coface Country Risk Conference. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Analizując sytuację z roku ubiegłego, wskazał, że większość krajów na świecie w 2020 roku odnotowała zmniejszenie upadłości, pomimo recesji.
Podkreślił, że było to efektem głównie wprowadzonych działań pomocowych rządów, co sprawiło, że problem w pewnym zakresie został przesunięty w czasie.
„Patrząc ogólnie na upadłości przedsiębiorstw, nie tylko w Chinach, ale ogólnie w ujęciu światowym – mamy poprawę, która jest pewnym paradoksem i zaskoczeniem, że przy tak rozległym kryzysie mamy zmniejszenie upadłości przedsiębiorstw. Większość krajów na świecie w 2020 roku odnotowała zmniejszenie upadłości. Regionalnie w strefie euro – spadek upadłości o 22%, ogólnie na świecie – 12% mniej upadłości” – powiedział Sielewicz.
Podkreślił, że jest w tym duża zasługa wprowadzonych działań pomocowych rządów, a „bez działań pomocowych, bez moratoriów na ogłoszenie upadłości, czy też na aplikowanie o upadłość zanotowano by dość wysokie liczby upadłości”.
„Nasze prognozy są takie, że niestety, z pewnym opóźnieniem ujrzymy wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw” – podsumował Sielewicz.
Źródło: ISBnews