Zbiory zbóż ogółem ocenia się w br. na 35 mln ton, tj. o ok. 2,4% mniej od zbiorów ubiegłorocznych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując wynikowy szacunek głównych upraw rolnych i ogrodniczych.
„Rezultaty wynikowego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 r. przedstawiają się następująco:
– zbiory zbóż ogółem ocenia się na 35 mln t, tj. o ok. 2,4% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
– produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25,4 mln t, tj. o ok. 4,1% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
– zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,3 mln t, tj. o ok. 12,6% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
– zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 5,9 mln t, tj. o ok. 5,9% więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym;
– zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 18,5 mln t, tj. o ok. 9,0% więcej od zbiorów uzyskanych w 2023 roku;
– produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ok. 3,8 mln t, tj. na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego;
– ocenia się, że zbiory owoców z drzew wynoszą 3,7 mln t, tj. o 14,4% mniej od produkcji ubiegłorocznej;
– zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o ok. 14,9% mniej od zbiorów w 2023 roku” – czytamy w komunikacie.
We wrześniu notowano wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, znacznie przekraczające normy wieloletnie. W pierwszej połowie września rejonami uwilgotnienie gleby było niedostateczne z uwagi na niedobór opadów. Występujące w drugiej dekadzie miesiąca, głównie w południowo zachodniej części kraju ulewne deszcze spowodowały podtopienia pól i powodzie. W wyniku powodzi i podtopień wiele gospodarstw odnotowało straty w uprawach i na trwałych użytkach zielonych, podał Urząd.
Ciepła i słoneczna pogoda w październiku z okresowymi intensywnymi opadami deszczu stwarzała dobre warunki dla wykonywania prac polowych. Temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wschodów, wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin.
Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2025 r. zasiano ok. 4,6 mln ha, tj. na poziomie nieco wyższym niż w roku ubiegłym, podał GUS.
Źródło: ISBnews