Średni poziom niewynajętej powierzchni w obiektach handlowych największych aglomeracji wzrósł średnio o 0,5 pkt proc. w ciągu roku i wynosi obecnie 5,3%, wynika z danych CBRE. Wzrost najbardziej widoczny jest we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu, natomiast w aglomeracjach takich jak Kraków, Łódź i Górny Śląsk średni poziom pustostanów w obiektach handlowych w ciągu roku się zmniejszył.
„Handel był jedną z branż, które najmocniej odczuły ograniczenia związane z pandemią. […] Mimo obaw z początku pandemii obecnie widzimy, że centra handlowe w dużych miastach poradziły sobie z pandemią lepiej, niż prognozowano. Poziom pustych lokali zwiększył się nieznacznie w skali 8 największych rynków w kraju. W miastach, w których jest wyższy niż przeciętna, zazwyczaj wiąże się ze zmianami niezależnymi od centrów handlowych, np. wychodzeniem z kraju dużych sieci, takich jak Tesco” – powiedziała szefowa sektora handlowego w CBRE Magdalena Frątczak, cytowana w komunikacie.
Średni wskaźnik niewynajętej powierzchni w obiektach handlowych w 8 największych aglomeracjach w ciągu roku wzrósł z 4,8% w sierpniu 2020 roku do 5,3% w sierpniu br. Wzrost widoczny jest szczególnie we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. W każdej z tych aglomeracji znaczącą rolę w zmianie skali pustostanów odegrało wyjście sieci Tesco z naszego kraju.
„Najbardziej poziom pustych powierzchni w obiektach handlowych urósł we Wrocławiu, z 5% w sierpniu 2020 roku do 7,1% w sierpniu br. Wynika on głównie z niewynajętej przestrzeni po brytyjskiej sieci w CH Bielany, ale także niewielkich wzrostów wakatów w dziesięciu innych centrach handlowych. Na drugim miejscu jest Trójmiasto, ze wzrostem pustostanów z 3,9% do 5,9%, który jest związany głównie z pustą przestrzenią po Tesco przy ulicy Kcyńskiej. Podium domyka Poznań, gdzie wolna powierzchnia w centrach handlowych w ciągu roku urosła z 6,8% do 8,6%. Nieznacznie zwiększyła się też liczba wolnych lokali w warszawskich galeriach, w których niewynajętej przestrzeni jest obecnie 4,6% (wzrost o 0,5 pkt proc. w ciągu roku)” – czytamy dalej.
Z kolei wśród miast, w których w ciągu roku udało się zapełnić więcej powierzchni w centrach handlowych, prym wiedzie Kraków. Poziom pustej przestrzeni w tym mieście spadł z 5,9% w sierpniu zeszłego roku do 2,8% w sierpniu br. Spadek wakatów odnotowano niemal we wszystkich krakowskich obiektach. Niższy poziom pustostanów w obiektach handlowych wśród największych polskich aglomeracji odnotowano także na Górnym Śląsku (z 5,3% do 5,1% r/r) i Łodzi (z 4% do 3,8% r/r), podano także.
Źródło: ISBnews