KSM Vision stworzyło system optyczny, który w oparciu o sztuczną inteligencję (AI) zautomatyzuje kontrolę jakości i przetestuje 36 000 butelek na godzinę oraz zidentyfikuje niedoskonałości wielkości główki szpilki. Startup zebrał 8,5 mln zł m.in. od Aper Ventures, Vigo Ventures i koinwestorów w celu zmniejszenia odpadów w przemyśle drzewnym, farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym, podała spółka.
„Wspieramy kontrolę jakości w różnych branżach – od przemysłu drzewnego po farmację. Nasza przewaga polega na biegłości zarówno w sprzęcie, jak i oprogramowaniu. Pozwala to naszym rozwiązaniom AI łatwo łączyć się z istniejącymi technologiami, zarówno liniami produkcyjnymi, jak i maszynami. Pięć minut – tyle zajmuje naszemu systemowi 'nauczenie’ się nowego produktu. Rozwiązaniom bez wbudowanej sieci neuronowej zajmuje to znacznie więcej czasu” – powiedział CEO KSM Vision Krzysztof Malowany, cytowany w komunikacie.
„Inwestycja w KSM Vision to strategiczny krok w kierunku wykorzystania głębokiej technologii do zrównoważonej transformacji przemysłowej. Jego sztuczna inteligencja zwiększa wydajność, analizuje najdrobniejsze szczegóły i bezpośrednio poprawia wyniki finansowe” – wskazał partner zarządzający Aper Ventures Jacek Błoński.
Kontrola jakości stanowi znaczne obciążenie finansowe dla dużych producentów, a raporty branżowe sugerują, że takie firmy przeznaczają prawie jedną czwartą swoich budżetów operacyjnych, z wyłączeniem surowców, na działania związane z przestrzeganiem przepisów. Przy wysokiej częstości występowania odpadów spowodowanych niewykrytymi wadami, rośnie zapotrzebowanie na bardziej wydajne rozwiązania, podano w materiale.
KSM Vision zaznaczyła, że dzięki możliwości wczesnego wykrywania drobnych nieprawidłowości w elementach linii produkcyjnej z zawrotną prędkością, rozwiązanie to zmniejsza straty i poprawia ogólną jakość produktu.
KSM Vision to firma wywodząca się z Politechniki Warszawskiej i rozwiązanie AI poświęcone modernizacji kontroli jakości w przemyśle drzewnym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym.
Źródło: ISBnews