Unijne rozporządzenie MiCA w sprawie rynku kryptoaktywów opublikowane 9 czerwca 2023 roku nałoży na profesjonalnych uczestników rynku, w tym emitentów i pośredników obowiązki licencyjne, prawnoorganizacyjne, ostrożnościowe i informacyjne, poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Rozporządzenie zacznie obowiązywać, z pewnymi wyjątkami, 30 grudnia 2024 roku.
„Unijne rozporządzenie w sprawie rynku kryptoaktywów (rozporządzenie MiCA) zostało opublikowane 9 czerwca 2023 roku. Zacznie obowiązywać, z pewnymi wyjątkami, 30 grudnia 2024 roku. Jednak nawet do 1 lipca 2026 roku może trwać okres przejściowy, w którym dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów (ang. crypto-asset service providers, CASPs) będą mogli kontynuować świadczenie usług w sposób nieregulowany” – czytamy w komunikacie.
Komisja zwraca uwagę, że niektóre cząstkowe przepisy rozporządzenia – dotyczące tokenów powiązanych z aktywami oraz tokenów będących pieniądzem elektronicznym – wejdą w życie wcześniej, bo 30 czerwca 2024 r.
„Nawet do 1 lipca 2026 roku na unijnym rynku mogą występować CASPs świadczące usługi bez zezwolenia i – potencjalnie – niedostosowane do nowych zasad świadczenia usług. Okres przejściowy może przysługiwać CASPs kontynuującym działalność rozpoczętą przed 30 grudnia 2024 rok” – czytamy również.
KNF podkreśla w komunikacie, że obecnie, emisja, obrót lub pośrednictwo w obrocie kryptoaktywami w UE są nieregulowane, a CASPs nie są związani zasadami świadczenia usług, wymogami prawnoorganizacyjnymi lub ostrożnościowymi, z wyjątkiem obowiązku przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
„Na rynku kryptoaktywów nie ma więc rozwiązań prawnych regulujących szeroko rozumiany obrót czy ochronę inwestorów, a KNF nie licencjonuje ani nie nadzoruje tego rynku. Tym samym w przypadku nieprawidłowości inwestorzy (klienci pośredników) nie mogą liczyć na działania KNF” – czytamy.
Rozporządzenie MiCA definiuje kryptoaktywa jako cyfrowe odzwierciedlenie wartości lub prawa, które da się przenosić i przechowywać w formie elektronicznej z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru lub podobnej technologii i reguluje m.in. emisję, sprzedaż oraz usługi pośrednictwa w obrocie, w tym usługi wymiany, doradztwa inwestycyjnego i powiernicze. Na profesjonalnych uczestników rynku, w tym emitentów i pośredników, nałożone zostaną obowiązki licencyjne, prawnoorganizacyjne, ostrożnościowe i informacyjne, podano.
„Rozporządzenie, stosowane bezpośrednio w całej Unii Europejskiej, zmierza do poprawy:
– dostępu inwestorów do informacji o produktach, usługach oraz ryzykach rynku kryptoaktywów,
– rzetelności i uczciwości obrotu, w tym jakości i bezpieczeństwa korzystania z usług,
– stabilności i odporności profesjonalnych uczestników tego rynku” – wymieniono w komunikacie.
KNF przypomina również o ryzykach związanych z obrotem kryptoaktywami, takimi jak m.in.: bardzo wysoka zmienność wartości, wysoce spekulatywny charakter spowodowany brakiem skutecznych i sprawdzonych metod wyceny, brak jednoznacznej i powszechnie akceptowalnej wartości ekonomicznej, czy bardzo wysokie ryzyko nadużyć, utraty swoich inwestycji wobec braku regulacji.
„Regulacje MiCA nie wyeliminują charakterystycznych dla kryptoaktywów ryzyk, a standard ochrony inwestora pozostanie istotnie niższy od poziomu ochrony oferowanego inwestorom tradycyjnych aktywów rynku finansowego. […] Rynek kryptoaktywów w Unii Europejskiej pozostaje nieregulowany i nienadzorowany, a dostawcy usług na tym rynku działają w oparciu o swobodę świadczenia usług. KNF jako organ administracji publicznej działa na podstawie i w granicach prawa. Brak ram regulacyjnych nie może być interpretowany jako aprobata dla określonej działalności lub określonych podmiotów” – podkreśla KNF.
Komisja przypomina, że na potrzeby przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach prowadzi Rejestr działalności w zakresie kryptowalut, zastrzega jednak, że wpisu do tego rejestru nie należy jednak mylić z zezwoleniem, którego KNF udziela tradycyjnym instytucjom finansowym po przeprowadzeniu postępowania licencyjnego.
Źródło: ISBnews