Grupa Orlen oczekuje spadku marż rafineryjnych r/r do ok. 12 USD/bbl w 2024 r., podała spółka.
„Marża rafineryjna – oczekujemy spadku marż rafineryjnych (r/r) do poziomu ok. 12 USD/bbl w efekcie planowanego oddania do użytku nowych rafinerii (Dangote w Nigerii i Olmeca w Meksyku). Pojawienie się paliw z tych rafinerii na rynku doprowadzi do nadwyżki podaży i obniżenia marż rafineryjnych do naturalnych poziomów. Proces redukcji marż rozpocznie się nie wcześniej, niż z końcem 2024 r. i będzie przebiegał stopniowo, a w międzyczasie marże rafineryjne pozostaną relatywnie silne” – czytamy w prezentacji wynikowej.
W I kwartale br. (wg stanu na 9 lutego) modelowa marża rafineryjna wynosiła 14,8 USD/ bbl wobec 13,9 USD/ bbl w IV kw. 2023 r., podano w prezentacji.
„Dyferencjał – oczekujemy spadku dyferencjału (r/r) do poziomu ok. -0,6 USD/bbl (premia) w efekcie zmiany struktury przerabianych rop związanej z ograniczeniem przerobu rosyjskiej ropy REBCO w Grupie Orlen” – czytamy dalej.
Według stanu na 9 lutego, dyferencjał wynosił -1,2 USD/bbl wobec -2 USD/bbl w IV kw. 2023 r.
„Marża petrochemiczna – oczekujemy wzrostu marż petrochemicznych o ok. 5% (r/r) w efekcie stabilizacji notowań gazu ziemnego poprawiającej konkurencyjność gospodarki europejskiej i wpływającej na zwiększenie utylizacji jednostek produkcyjnych” – napisano także w prezentacji.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews