PERN uruchomił postępowanie przetargowe na zaprojektowanie dwóch nowych zbiorników na produkty naftowe w bazach paliw w Koluszkach i Kawicach, o pojemności 33 tys. m3 każdy, podała spółka.
Zamówienie dotyczy dwóch lokalizacji – Bazy Paliw nr 1 w Koluszkach (1 zbiornik) oraz Bazy Paliw nr 10 w Kawicach (1 zbiornik). Termin składania ofert mija 3 września br.
„Konsekwentna rozbudowa infrastruktury PERN, w tym baz paliw, pozwala nam nie tylko systematycznie wzmacniać bezpieczeństwo paliwowe Polski, ale również – w sposób coraz bardziej kompleksowy – odpowiadać na zapotrzebowanie zgłaszane ze strony rynku i naszych klientów” – powiedział dyrektor pionu technicznego PERN Mateusz Stańczyk, cytowany w komunikacie.
Budowa kolejnych zbiorników magazynowych to odpowiedź spółki na zapotrzebowanie zgłaszane ze strony klientów, a także na zmieniające się uwarunkowania i otoczenie rynkowe. Nowa infrastruktura magazynowa pozwoli m.in. na bardziej elastyczny obrót paliwami, a także przechowywanie zapasów interwencyjnych, kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, wskazano w materiale.
To piąta rozbudowa pojemności magazynowych PERN w ciągu ostatnich 7 lat. Pierwszy etap obejmował wybudowanie czterech zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m3 w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej. Drugim etapem była budowa dziewięciu nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m3 w Dębogórzu, Rejowcu, Boronowie, Koluszkach, Emilianowie i Małaszewiczach. W kolejnym, trzecim etapie, wybudowano 15 nowych zbiorników o łącznej pojemności 480 tys. m3 w Koluszkach, Nowej Wsi Wielkiej, Boronowie, Rejowcu i Dębogórzu. Aktualnie spółka realizuje natomiast – w ramach czwartego etapu – budowę trzech zbiorników o łącznej pojemności 150 tys. m3 w w Dębogórzu, wymieniono także.
PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw. Dysponuje w całej Polsce 19 bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie około 2,65 mln m3 i 4 bazami ropy naftowej, o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m3.
Źródło: ISBnews