Do sądów trafiło ok. 300 wniosków przeciwko PKO Bankowi Polskiemu dotyczących kwestionowania WIBOR, poinformował wiceprezes Piotr Mazur.
„Obecnie wpłynęło ok. 300 pozwów dotyczących WIBOR. Wszystkie sprawy dotychczas wygrywamy” – powiedział Mazur podczas konferencji prasowej.
Prezes Szymon Midera dodał, że bank ze spokojem oczekuje rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie stosowania stawki WIBOR w umowach kredytowych. W maju sąd w Częstochowie skierował do TSUE pytania prejudycalne dotyczące opartej na WIBOR umowy klienta PKO BP.
„Przygotowujemy się do tego procesu. Pracujemy w pełnym porozumieniu z wszystkim interesariuszami, które TSUE będzie pytać o stanowisko w tej sprawie, aby je uspójnić” – powiedział Midera.
Jego zdaniem, w najbliższych tygodniach TSUE będzie się zapoznawał ze stanowiskiem interesariuszy w tej sprawie, a rozstrzygnięcia można oczekiwać mniej więcej w połowie przyszłego roku.
„Przygotowaliśmy analizy negatywnego wpływu niekorzystnego rozstrzygnięcia TSUE w sprawie WIBOR na sektor – skala jest porażająca, to są setki miliardów złotych. Na razie wszyscy interesariusze w tej sprawie wypowiadają się jednoznacznie” – podkreślił prezes.
Na początku sierpnia Związek Banków Polskich informował, że na koniec maja w sądach było ogółem 1 111 pozwów dotyczących WIBOR, 24 zakończyły się prawomocnymi, korzystnymi dla banków rozstrzygnięciami.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Aktywa razem banku wyniosły 501,5 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews