Bogdanka z Grupy Enea zakłada, że upora się z problemami geologicznymi w kopalni do końca roku, natomiast Grupa podkreśla, że ma wystarczający, zgodny z przepisami zapas węgla na hałdach.
„Jeśli chodzi o poziom zapasów węgla, mamy wystarczający, zgodny z przepisami zapas na hałdach” – powiedział wiceprezes Enei Rafał Mucha podczas konferencji prasowej.
Wczoraj Bogdanka podała, że w związku z pojawieniem się nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia ponownie obniżyła cel produkcyjny na ten rok do ok. 8,3 mln ton węgla handlowego z oczekiwanych wcześniej 9,2 mln ton (+/- 2%). Pierwotny cel to 9,5 mln ton.
To oznacza braki węgla dla Enei, które kupuje także węgiel od PGE paliwa
Bogdanka mierzy się w problemami geologicznymi.
„Na chwilę obecną szacujemy, że uporamy się z problemem do końca roku”- zapowiedział wiceprezes Bogdanki Artur Wasilewski.
Spółka kontaktuje węgiel zagraniczny, jak poinformował wiceprezes Rafał Mucha.
„Na dzień dzisiejszy np. w elektrowni Połaniec sprowadziliśmy 100 ty. Ton węgla z kierunków: Kolumbia, Wenezuela i Australia. On jest dobrej jakości, tylko musimy go blendować z naszym węglem m.in. z Bogdanki, żeby wyrównać parametry do właściwości, które nasze bloki przyjmą” – powiedział wiceprezes Enei Lech Żak.
Od marca Bogdanka nie sprzedaje już węgla na Ukrainę kontrakty zostały zamknięte w marcu. Bogdanka w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku sprzedała na Ukrainę ponad 200 tys. ton miału węglowego, poinformował Wasilewski.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
LW Bogdanka od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 2,37 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews