Poziom premii za kontrolę, czyli uzyskanie większościowego pakietu akcji w ramach wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wyniósł średnio 13,6% w latach 2019-2023, wynika z raportu KPMG w Polsce. W stosunku do poprzedniego badania obejmującego okres 2018-2022 premia za kontrolę zanotowała spadek o 1,3 pkt proc., powracając do poziomu sprzed 3 lat, który obejmował okres 2016-2020.
Najnowsza analiza KPMG objęła 133 wezwania do sprzedaży akcji spółek notowanych na GPW w latach 2019-2023, z których 122 zakończyły się sukcesem tj. wzywający zakupił przynajmniej część akcji objętych wezwaniem. W 37 przypadkach (tj. 30% z wezwań zakończonych sukcesem) inwestorzy nabyli kontrolny pakiet akcji w przejmowanym podmiocie. Średnia wartość udanego wezwania zakończonego przejęciem kontroli nad spółką wyniosła 830 mln zł, a średnia premia za kontrolę została oszacowana na poziomie 13,6%, zaznaczono w materiale.
„Nasza analiza pokazuje, że aktywność na rynku wezwań w Polsce w ostatnich latach uległa zmniejszeniu, a premia za kontrolę w 2023 roku była zauważalnie niższa w porównaniu z wcześniejszymi latami. Inwestorzy coraz częściej decydują się na wezwanie z zamiarem wycofania akcji z obrotu giełdowego, co w przypadku powodzenia zmniejsza liczbę spółek notowanych na warszawskim parkiecie” – powiedział partner w dziale Deal Advisory, szef zespołu wycen w Europie Środkowo-Wschodniej w KPMG w Polsce Tomasz Wiśniewski, cytowany w komunikacie.
„Premie na GPW są obecnie istotnie niższe niż na wiodących giełdach światowych takich jak LSE, NYSE czy NASDAQ, gdzie wynoszą około 30%” – dodał.
Spadek premii za kontrolę może wskazywać, że inwestorzy bardziej skrupulatnie analizują potencjalne korzyści z przejęcia spółki i nie chcą przepłacać za synergie, które będzie trudniej zrealizować, ocenił partner associate w dziale Deal Advisory, szef zespołu wycen w KPMG w Polsce Tomasz Regulski.
Źródło: ISBnews