Barometr Ofert Pracy (BOP) – wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy – wzrósł o 11,5 pkt w lipcu 2021 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Po raz pierwszy od 1999 r. BOP osiągnął poziom ponad 300 punktów. Liczba ukazujących się w Internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią. Odsetek ofert pracy zdalnej, choć nie we wszystkich branżach, w ciągu ostatniego roku wzrósł trzykrotnie.
„Liczba ukazujących się w Internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią. Przyczyniła się do tego reakcja sektora prywatnego na okres w większości nieograniczanego epidemią funkcjonowania gospodarki wyrażająca się m.in. chęcią konsumentów nadrobienia niezrealizowanych w ubiegłym roku ambicji wakacyjnych. Napędziło to popyt i w konsekwencji wsparło zatrudnienie. Okazało się to możliwe jednak również dzięki przejściu części biznesu w tryb offline. Odsetek ofert pracy zdalnej, choć nie we wszystkich branżach, w ciągu ostatniego roku wzrósł trzykrotnie” – czytamy w komunikacie.
Jak wskazano, wzrost liczby wakatów wystąpił w każdej spośród szerokich kategorii ofert pracy. Relatywnie najwięcej przybyło ich dla pracowników fizycznych oraz przedstawicieli zawodów usługowych, zaś najmniej w grupie zawodów wymagających wykształcenia w zakresie nauk technicznych i ścisłych.
„Za lokomotywę rynku pracy obecnie uważamy zawody związane z technologiami cyfrowymi oraz te o wysokim udziale pracy zdalnej. Dla przedstawicieli grupy nauk ścisłych i inżynieryjnych od maja ubiegłego roku notujemy ponad dwukrotny wzrost odsetka ofert umożliwiających wykonywanie pracy w trybie zdalnym” – czytamy także.
Liczba ofert zatrudnienia skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w lipcu wzrosła w zdecydowanej większości kategorii.
„Nieznaczne spadki notujemy w zawodach prawniczych oraz obsłudze rynku nieruchomości. W pozostałych kategoriach ofert jest więcej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie najwięcej wakatów przybyło w branży bankowej, administracji biurowej oraz reklamie. W relacji do okresu sprzed epidemii ofert prawie wszędzie jest więcej. Mniej jest ich jedynie w sektorze publicznym, sprzedaży oraz zakupach firmowych” –
Wśród grupy ofert pracy dla przedstawicieli zawodów przeznaczonych dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych w lipcu spadek wystąpił w trzech kategoriach – produkcji, e-commerce oraz branży budowlanej.
W zawodach usługowych w lipcu spadek nastąpił jedynie w spedycji. Relatywnie najwięcej wakatów przybyło w branży hotelarskiej, medialnej oraz logistycznej. W relacji do okresu przed epidemią więcej nowych ofert pracy jest obecnie w logistyce, edukacji oraz hotelarstwie, podano także.
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Źródło: ISBnews