Kolejowe przewozy towarowe w Polsce wzrosły w ujęciu masy przewiezionych towarów o 23,2% r/r do 20,4 mln ton w maju br. W ujęciu wykonanej pracy przewozowej wzrosły o 14,5% do 4,7 mld tonokilometrów, wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK).
„Masa przewiezionych towarów w maju wyniosła 20,4 mln ton i była wyższa niż przed rokiem o 23,2%. Pozostałe parametry przewozowe również były wyższe niż w maju 2020 r. Praca przewozowa osiągnęła 4,7 mld tonokilometrów (wzrost o 14,5%), praca eksploatacyjna 6,9 mln pociągokilometrów (wzrost o 132%). Mniejsza o 18 km była średnia odległość przewozu, która wyniosła 229 km” – czytamy w komunikacie.
Dane eksploatacyjne w maju były również większe niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z kwietniem przewieziono o 0,5 mln towarów więcej (2,6%) oraz wykonano pracę przewozową większą o 141,8 mln tonokilometrów (3,1%) i pracę eksploatacyjną większą o 0,2 mln pociągokilometrów (2,7%). Średnia odległość była w tym przypadku większa o 1 km.
„W ostatnich miesiącach widać stabilizację rynku przewozów towarowych. Niewielkie spadki udziału w rynku od początku pandemii oraz powrót do wyników sprzed 2020 r. odzwierciedlają stabilną pozycję rynkową spółek kolejowych, zajmujących się transportem dóbr w Polsce. Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również ciągły rozwój przewozów intermodalnych” – powiedział prezes UTK Ignacy Góra, cytowany w komunikacie.
Od początku roku koleją przetransportowano 97 mln ton towarów, praca przewozowa 22 mld tonokilometrów, a praca eksploatacyjna 32,8 mln pociągokilometrów. Średnia odległość wykonanego przejazdu w przeciągu pięciu miesięcy osiągnęła 227 km.
Źródło: ISBnews