Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) proponuje dla województwa łódzkiego ponad 1,63 mld euro z programu regionalnego i 334 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) na lata 2021-2027, poinformował resort. Jest to kolejne województwo, w którym zorganizowano konsultacje dotyczące podziału 76 mld euro ze środków unijnych.
W trakcie konsultacji online z przedstawicielami województwa wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że z puli środków z polityki spójności Łódzkie otrzyma 1,631 mld euro na program regionalny. Łódzkie, jako jedno z sześciu województw, zostanie objęte także wsparciem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
„Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do regionu województwa łódzkiego trafi 344 mln euro. Oznacza to, że łącznie z programu regionalnego i FST wsparcie województwa łódzkiego wyniesie 1,975 mld euro” – powiedział Buda, cytowany w komunikacie.
Na negatywne skutki transformacji energetycznej narażony jest w województwie łódzkim przede wszystkim podregion piotrkowski oraz podregion sieradzki, a także Zagłębie Górniczo-Energetyczne Bełchatów – Szczerców – Złoczew, którego gospodarka jest mocno związana z zasobami węgla brunatnego.
Polski rząd do wsparcia ze środków FST zgłosił 6 województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, lubelskie i małopolskie. Do polskich regionów związanych z górnictwem na sprawiedliwą transformację może trafić 4,4 mld euro (3,8 mld z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i 560 mln przesunięte z polityki spójności). Komisja Europejska zgodziła się na przygotowanie planów transformacji dla regionów w trzech województwach : woj. śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
Z FST wspierane ma być m.in. tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie i rozwijanie innowacyjnych przedsiębiorstw, podnoszenie kwalifikacji pracowników, podniesienie jakości terenów pogórniczych i poprzemysłowych, a także podnoszenie dostępności usług publicznych.
Ponadto, do podziału miedzy województwa pozostaje dodatkowo ponad 7 mld euro na wszystkie programy regionalne.Środki te zostaną podzielone na województwa po negocjacjach kontraktu programowego. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki.
Podobnie, jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Polska ma do dyspozycji 76 mld euro.
Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.
Dotychczas w województwie łódzkim w ramach programu regionalnego oraz programów krajowych zrealizowano łącznie 5,7 tys. inwestycji z kwotą dofinansowania ze środków UE na poziomie blisko 4 mld euro. Największe wsparcie finansowe dotyczyło dróg – 1 mld euro, zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji – 656 mln euro, B+R – 462 mln euro, rozwoju przedsiębiorczości – 376 mln euro, transportu miejskiego – 199 mln euro, kolei – 124 mln euro, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej – 117 mln euro, cyfryzacji – 111 mln euro, infrastruktury zdrowotnej – 108 mln euro, energetyki – 100 mln euro (w tym 59 mln euro na OZE).
Źródło: ISBnews