Rada Przedsiębiorczości apeluje o przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi sektor gospodarki w celu usuwania barier rozwojowych oraz poprawy warunków funkcjonowania branży. Zwraca się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) o podjęcie prac w tym zakresie.
Zdaniem Rady, w chwili obecnej przedsiębiorcom najbardziej potrzebna jest stabilność otoczenia regulacyjnego.
Jak podkreślono, branża gospodarki odpadami jest jednym ze strategicznych sektorów gospodarki. Funkcjonuje w nim około 8 tys. podmiotów zatrudniających blisko 80 tys. pracowników, w tym ok. 6 tys. podmiotów.
„Uważamy, iż przywrócenie partnerskiego dialogu z organizacjami reprezentującymi sektor gospodarki odpadami winno być pierwszym krokiem na drodze do usunięcia barier rozwojowych oraz poprawy warunków funkcjonowania branży” – czytamy w stanowisku.
W ocenie Rady, z punktu widzenia przedsiębiorców, najbardziej potrzebna jest stabilność otoczenia regulacyjnego, w tym stabilne i przewidywalne prawo oraz jego skuteczna egzekucja wobec wszystkich uczestników rynku gospodarowania odpadami.
Tymczasem odpowiedzialne za kontrolę i egzekucję stosowania prawa organy nadal nie posiadają odpowiedniej zdolności do wypełnienia wielu oczekiwań w tym zakresie, m.in. braków kadrowych, ograniczeń budżetowych, braku narzędzi pozwalających na monitoring różnych nieprawidłowości, przeciążenia wieloma innymi obowiązkami.
Wśród barier utrudniających rozwój sektora gospodarki odpadami, Rada wskazuje:
- niestabilność obowiązującego prawa i ciągłe jego nowelizacje,
- brak stabilnych warunków i zachęt do inwestowania w sektor,
- brak zintegrowanego podejścia do systemu gospodarki odpadami, który winien być oparty na efektywności ekonomicznej i ekologicznej, w tym z wykorzystaniem istniejących instrumentów ekonomicznych,
- zatory w zakresie wydawania lub nowelizacji decyzji sektorowych oraz pozwoleń zintegrowanych na poziomie urzędów marszałkowskich,
- funkcjonowanie sektora w okresie pandemii COVID-19, w tym brak rzetelnej analizy problemów i dedykowanego wsparcia dla przedsiębiorstw gospodarki odpadami.
Brak stabilności – jak wskazano – niekorzystnie wpływa na inwestycje, niezbędne dla branży. Brakuje też zintegrowanego podejścia systemu gospodarowania odpadami, z uwzględnieniem roli instrumentów ekonomicznych, np. realnych kosztów, opłat marszałkowskich i faktycznego finansowania w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
„Dobrze funkcjonujące bazy danych o odpadach (BDO) są w tym kontekście niezbędnym i pilnie oczekiwanym narzędziem do zarządzania odpadami w skali mikro i makro. W obecnej sytuacji przyjęte dla gospodarki odpadami cele na lata 2020-2030 w zakresie zbiórki selektywnej, odzysku i recyklingu są poważnie zagrożone” – czytamy dalej.
Zdaniem Rady, „za niezwykle pilne i ważne dla sektora” należy uznać wdrożenie efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz skuteczne rozwiązanie, narastającego od kilku lat, problemu zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów, której łączna ilość szacowana jest na 5-8 mln ton rocznie.
Rada apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o podjęcie prac w tym zakresie „w dialogu partnerskim oraz współpracy z przedstawicielami sektora i samorządu terytorialnego”.
Rada Przedsiębiorczości została reaktywowana 24 marca 2020 roku. Tworzą ją: Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP), Krajowa Izba Gospodarcza (KIG), Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu (PRB), Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich (ZBP), Business Centre Club (BCC) i Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).
Źródło: ISBnews