Rada Unii Europejskiej osiągnęła porozumienie w sprawie aktualizacji unijnych przepisów dotyczących stawek podatku od wartości dodanej (VAT), w tym m.in. wycofania obniżonych stawek VAT lub zwolnień na paliwa kopalne do 1 stycznia 2030 r. oraz na nawozy sztuczne i pestycydy do 1 stycznia 2032 roku, poinformowała Rada.
„Nowe przepisy odzwierciedlają obecne potrzeby państw członkowskich oraz obecne cele polityki UE, które uległy znacznej zmianie od czasu wprowadzenia starych przepisów. Aktualizacje zapewniają równe traktowanie państw członkowskich i dają im większą elastyczność w stosowaniu obniżonych i zerowych stawek VAT. Przepisy wyeliminują również preferencyjne traktowanie towarów szkodliwych dla środowiska” – czytamy w komunikacie.
Rada zaktualizowała i unowocześniła wykaz towarów i usług, na które dozwolone są obniżone stawki VAT (załącznik III dyrektywy VAT), uwzględniając cyfrową transformację gospodarki.
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się stawek obniżonych, Rada postanowiła ograniczyć liczbę pozycji, do których można zastosować stawki obniżone, podano także.
Rada uzgodniła wycofanie obniżonych stawek VAT lub zwolnień na paliwa kopalne i inne towary o podobnym wpływie na emisje gazów cieplarnianych do 1 stycznia 2030 r. Obniżone stawki i zwolnienia na nawozy sztuczne i chemiczne pestycydy wygasną do 1 stycznia 2032 r., drobni rolnicy mają więcej czasu na dostosowanie.
Ponadto Rada wprowadziła do wykazu towary i usługi przyjazne dla środowiska, w przypadku których dozwolone są stawki obniżone, takie jak panele słoneczne, rowery elektryczne i usługi recyklingu odpadów.
Komisja przedstawiła wniosek w sprawie zmiany dyrektywy Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do stawek podatku od wartości dodanej w 18 stycznia 2018 r.
Po wydaniu przez Parlament opinii w sprawie wniosku, Rada formalnie przyjmie dyrektywę.
Źródło: ISBnews